6. DANI KALMANA MESARIĆA U PRELOGU

Autor: Željka Ivančok Varga, 20. 10. 2019.

Uključili smo se u obilježavanje ove kulturne manifestacije kvizom, predavanjem i retrozalogajima…

Od 20. do 27. rujna održani su 6. Dani Kalmana Mesarića  u gradu Prelogu. Započeli su predstavom za djecu Svijet bez smeća prava je sreća u izvođenju Bjelovarskog kazališta. Drugog dana održane se kazališno-književne večeri po Domovima kulture mjesnih odbora Čehovec, Čukovec i Hemuševec u kojima su odigrane predstave Gjezdo je ostalo prazno KUD „Katruže“ iz Ivanovca, Savršeni poklon za godišnjicu braka KUU „Društvo žena Gornji Kraljevec“, Svi imamo problem KUD „Goričan“, Otprte oči Priločke amaterske scene i Pak ti povedam Kazališne scene Kalmana Mesarića. Uz njih su se predstavili i članovi Književnog kruga Prelog: Ivanka Novak, Marija Bermanec, Draženka Novak, Ljubica Fleten i Vinko Rojko.

Radionica za djecu Čarolija predstave nastala je u suradnji s Dejanom Novakom iz Priločke amaterske scene, najboljim dramskim amaterskim glumcem u Hrvatskoj 2019. godine. Održan je i PUB kviz s učenicima osmih razreda Osnovne škole Prelog koji su osmislili i proveli učenici 4.G razreda Srednje škole Prelog pod mentorstvom prof. Željke Ivančok Varga.

Pretposljednjeg dana u Multimedijalnoj dvorani Muzeja Croata insulanus Grada Preloga održano je predavanje prof. Marijana Lazara Joco harambaša, hrvatski Robin Hood i prezentacija jela iz romana Dravom zlato plovi koju je pripremila strukovna nastavnica kuharstva Anica Naranđa uz pomoć kolege Vlade Bogomolca, strukovnog nastavnika kuharstva. Posljednjeg dana ovogodišnje manifestacije u Dvorani Srednje škole Prelog održana je promocija knjige Kalmana Mesarića Joco Udmanić, a organizator ove manifestacije, Kazališna scena Kalmana Mesarića, odigrala je predstavu kojom su se predstavili na ovogodišnjem Festivalu kazališnih amatera Međimurja, „Predstavu o predstavi“.

Tekst: Mirjana Hržić, prof.