FOTONATJEČAJ SREDNJE ŠKOLE PRELOG

Autor: Željka Ivančok Varga, 12. 5. 2020.

Uključite se u proučavanje raznolikosti skakavaca i zrikavaca i osvojite vrijedne nagrade!

Dragi učenici, poštovani osmaši!

Budući da su skakavci i zrikavci na području Međimurske i Varaždinske županije potpuno neistražene skupine kukaca, pozivamo vas da zajedno damo doprinos proučavanju raznolikosti skakavaca i zrikavaca našega zavičajnog prostora.

Kako? Vrlo jednostavno! Fotografirajte navedene skupine kukaca i pošaljite nam e-mailom. Potrudite se da fotografije budu dokumentarne, dakle što kvalitetnije fotografirajte detalje građe zbog lakšeg stručnog određivanja vrsta.

Fotonatječaj je otvoren od trenutka objave do 31. kolovoza 2020. godine do 20.00 sati. Pravila za vrednovanje fotografija: Svaki učenik može poslati najviše 3 fotografije koje treba poslati na e-mail ssp.skakavci@gmail.com

Najbolje fotografije bit će izložene u prostorijama Srednje škole Prelog početkom nove školske godine, a bit će objavljene i na mrežnim stranicama Muzeja Croata insulanus Grada Preloga.

U fotonatječaju mogu sudjelovati učenici sedmih i osmih razreda Međimurske i Varaždinske županije.

Za određivanje kvalitete fotografije bit će zaduženo sljedeće stručno povjerenstvo:

1. Mišo Rašan, koordinator povjerenstva
  2. Josip Skejo,  vrhunski planetarni stručnjak u istraživanjima skakavaca i zrikavaca
  3. Luka Hercigonja, fotograf za FFM

Ravnatelj Srednje škole Prelog osigurava vrijedne i zanimljive nagrade za najbolje fotografije.

Tehničke osobine fotografije nisu propisane i možete ih snimiti bilo kojom opremom (najlakše je fotografije kukaca snimiti macro objekivom ili 'ultrazoom' fotoaparatom).

Ovo su smjernice koje bi vaše fotografije trebale učiniti kvalitetnijima:

1. OŠTRINA - objekt (skakavac) mora biti u fokusu. Općenito, pri fotografiranju živih bića uvijek se fokusira na oko.

2. KOMPOZICIJA – poigrajte se kutovima snimanja i smjestite objekt simetrično u kadar. Poželjno je iz kadra ukloniti sve ono što odvlači pažnju s objekta snimanja.

3. SVJETLO I EKSPOZICIJA – prilikom fotografiranja objekt neka bude osvijetljen. Pokušajte se okrenuti tako da vam je sunce iza leđa, ali da ga ne zaklanjate tijelom ili opremom. Fotografiranje prema suncu u većini slučajeva ne daje željene rezultate.

4. OBRADA – dopuštene su korekcije svjetla, boje i kadra u softwareu (Photoshop i sl.), međutim nije poželjno na fotografije dodavati filtere i pretjerano ih 'uljepšavati'.

5. DODATNI bodovi za rijetke ili eventualno nove vrste, i ne zaboravite, prilikom fotografiranja ne smijemo ozlijediti fotografiranu vrstu.

Ukupno: 15320938