DOŽIVLJAJNU PEDAGOGIJU U PRIRODI ISPROBALA NAŠA PROFESORICA SNJEŽANA JANKOVIĆ

Autor: Željka Ivančok Varga, 6. 6. 2021.

Vjera u snagu i moć učenja svladavanjem izazova u prirodi…

„Svi smo bolji nego što mislimo. Kada bismo samo došli do te spoznaje, više se nikada ne bismo zadovoljili ničim manjim“, kazao je pedagog Kurt Hahn, suosnivač međunarodno poznate Outward Bound metode edukacije koja se temelji na vjerovanju u snagu i moć učenja svladavanjem izazova u prirodi kao sredstva koje dovodi do spoznaje vlastitih najboljih osobina. U Hrvatskoj Outward Bound organizacija postoji od 2005. godine, sjedište joj je u Velikom Žitniku pored Gospića, a na njihovom kontakt seminaru posljednje subote u mjesecu svibnju, u okviru projekta ReCeZe bila je naša profesorica prehrambene skupine predmeta Snježana Janković.

Cjelodnevna edukacija na otvorenom, pod nazivom „Doživljajna pedagogija u prirodi“  uključivala je iskustveno učenje i razvoj socijalnih vještina kroz različite aktivnosti na poligonu i otvorenoj prirodi, ali i razmjenu iskustva i diskusiju, a sve s ciljem uvježbavanja pravila i odnosa u timskom radu, suočavanja sa strahom od neuspjeha, iskustvenog učenja u prirodi, stjecanja povjerenja u tim, vjere u vlastite sposobnosti i konačni uspjeh.

Profesorica S. Janković ističe veliko zadovoljstvo edukacijom koja joj je „otvorila oči“ za nove načine pristupa učenicima u cilju podizanja njihove ustrajnosti, samopouzdanja, samostalnosti, prilagodljivosti, komunikacijskih vještina, odgovornosti i vjere u sebe, druge ljude, prirodu i život.

„Sve naučeno bit će mi vrlo korisno, kako na osobnoj, tako i na profesionalnoj razini, s obzirom na to da radim s učenicima u sektoru prehrane te turizma i ugostiteljstva  gdje su sve ove vještine vrlo bitne. U svom poslu susrećem se nerijetko s učenicima kojima nedostaje vjere u vlastite sposobnosti, kvalitetu i mogućnosti, a što je za uspjeh u struci, pa i životu u cijelosti, vrlo bitno. Kroz ovaj seminar naučila sam kojim tehnikama to možemo poboljšati kod djece, kao i kako izgrađivati pozitivan sustav vrijednosti te kvalitetniji odnos između učenika i nastavnika“, zaključuje prof. Snježana Janković.

Tekst:

Sanja Kovačić, koordinator