PRVI NACIONALNI TOPOTEKA DAN

Autor: Željka Ivančok Varga, 12. 10. 2021.

Predstavljanje Topoteke Međimurje...

Povodom Dana europske baštine 2021.,  u organizaciji ICARUS HRVATSKA obilježen je prvi nacionalni Topoteka dan. Najveću hrvatsku topoteku, Topoteku Međimurje,  predstavila je jedna od administratorica topoteke, naša profesorica povijesti Tajana Štefok.

Topoteka je ICARUS platforma  nastala u okviru projekta Zajednica kao prilika – kreativna arhivska i korisnička mreža, kao alat za stvaranje mrežnih arhiva lokalne povijesti s ciljem poticanja čuvanja, istraživanja i promicanja zavičajne baštine. Diljem Europe je pokrenuto više od 350 Topoteka.

Topoteka Međimurje djeluje od 2017. godine. Cilj Topoteke Međimurje je očuvanje kulturno-povijesne baštine Međimurja te približavanje  povijesti, kulture i običaja Međimurja i Međimuraca svim korisnicima virtualnog svijeta te na taj način očuvati podatke od zaborava ili gubitka.

Topoteka Međimurje  jedna je od 20-ak Topoteka u Hrvatskoj. Trenutno je s preko 1100 prikupljenih fotografija, videozapisa, audiozapisa i dokumenata s područja čitavog Međimurja najveća Topoteka u Hrvatskoj.

Takav hvalevrijedan rezultat postignut je zahvaljujući nastavnicama administratoricama, profesoricama Tajani Štefok i  Mariji Borko, učenicima topotekarima koji su se marljivo uključili u rad  Topoteke, u  istraživanja i prikupljanje građe, kao i izvrsnoj suradnji sa zajednicom koja s javnošću nesebično dijeli građu iz svojih privatnih obiteljskih arhiva.

Građa Topoteke Međimurje svjedoči o bogatoj kulturnoj i povijesnoj baštini Međimurja te predstavlja Međimurje u svijetu, a  koristi se i u nastavi te kao izvor za daljnja istraživanja.

Pozivamo  vas da pregledate Topoteku Međimurje, prisjetite se lijepih trenutaka u koje će vas odvesti prikupljene fotografije ili da naučite nešto o bogatoj kulturno-povijesnoj baštini Međimurja,  ali vas i pozivamo da pretražite svoje albume, stare dokumente i snimke i podijelite s nama dijelove vaše obiteljske povijesti!

Ukupno: 15320947