„TASTE THE MEDITERRANEAN“

Autor: Željka Ivančok Varga, 12. 10. 2021.

Danijel Naranđa na prestižnom gastrofestivalu u Splitu

Proteklog tjedna, točnije od 6. do 9. listopada ove godine grad Split je  bio 9. godinu zaredom  gastronomsko središte Mediterana, odnosno domaćin Međunarodnog festivala „Taste the Mediterranean“. Riječ je o festivalu koji svake godine dovodi vrhunske svjetske i domaće chefove čiji su restorani nagrađeni Mishelinovim zvjezdicama i Gault&Millau tokama, a sve s ciljem razmjene iskustava i umrežavanja s drugim mediteranskim zemljama te edukacije učenika, studenata i ugostiteljskih profesionalaca.

Priliku da bude među sudionicima ovog prestižnog Festivala dobio je i Danijel Naranđa, majstor kuhar i stručni učitelj kuharstva u Srednjoj školi Prelog i to u financijskom angažmanu Regionalnog centra Zabok (ReCeZa). Uz njega iz ReCeZe su na Festivalu boravili i predstavnici ostalih škola partnera u ovom projektu (GŠ Varaždin, SŠ Zabok te TUPŠ Bjelovar) te predstavnici ugostiteljskog poduzeća Salve Regina d.o.o. iz Marije Bistrice.

Tijekom 3 dana u Splitu imali su priliku uistinu mnogo toga vidjeti, čuti, kušati, mirisati i naučiti jer su sudjelovali na čak 6 Masterclassova koje su održali vrhunski chefovi iz Španjolske, Francuske, Slovenije te Hrvatske, bili na prezentacijama i degustacijama maslinovog ulja te vrhunskih španjolskih i talijanskih vina te Cooking show-u španjolske chefice Marie Jimenez Latorre koja je prezentirala tradicionalnu španjolsku kuhinju. Sudjelovali su i na panel diskusijama vezanim uz ugostiteljstvo za vrijeme i nakon Covida-19, kao i važnosti upravljanja otpadom u turizmu i ugostiteljstvu. Posebno zanimljiva bila je diskusija  „Uči i ostvari svoje snove“ koja je održana u hotelu Briig koji je bio središte događanja Festivala.

Misija posjeta predstavnika iz projekta ReCeZa bila je upoznavanje novih tehnika i svjetskih trendova u gastronomiji koje bi se mogle primijeniti u nastavi iz područja ugostiteljstva, ali i upoznavanje kolega ugostitelja, uspostava poslovnih kontakata te kreiranje ideja za slične aktivnosti na području regija koje  ReCeZa pokriva, a to su sjeverna i sjeverozapadna Hrvatska.

Tekst: Sanja Kovačić