Ftičeki su se oženili u - vrtiću

Autor: Đurđica Katanec, 17. 2. 2015.

Jeste li čuli za izraz Ftičeki se ženijo? Ako  živite u Međimurju, sigurno znate o čemu se radi...

Međimurje obiluje tradicionalnim običajima – Ftičeki se ženijo samo je jedan do prekrasnih običaja povodom Valentinova.

Povod ovim našim ftičekima je upravo Valentinovo, Dan zaljubljenih, kada se ftičeki, slatko dizano tijesto u obliku ptičica, u Međimurju tradicionalno pripremaju baš na ovaj dan. Zašto baš ftičeki? Baka mi je ispričala divnu anegdotu iz svojeg djetinjstva provedenog u Međimurju kada im je njihova majka na valentinovsko jutro kriomice, dok su oni još spavali, po dvorištu i okućnici sakrila fina peciva, a oni su s velikim nestrpljenjem iščekivali jutro kada su trkom krenuli u potragu za ftičekima. U ono doba sveopće neimaštine bilo je u interesu biti što brži i bolji u sakupljanju ftičeka jer, tko je skupio više, više se nasitio :-)

A ti ftičeki su bili ostaci sa svadbe vrapčića (‘ftičeki se ženijo’) koji su imali svadbenu svečanost baš u noći prije Valentinova  pa je sve ono što veseli svati nisu mogli pojesti, ostalo upravo  dječici.
Divan je to običaj koji svjedoči o tome da se Valentinovo i ljubav kao istinska i prava vrijednost štovalo i slavilo još puno prije nego ga je ovo današnje potrašačko društvo svelo na puko kupovanje i darivanje nepotrebnih predmeta i "uspomena" bez nekog dubljeg značenja.

U izradu slatkih ftičeka krenuli su mladi pekari Srednje škole Prelog, a svesrdnu pomoć su potražili u dječjem vrtiću Fijolica u Prelogu. Mališani su zdušno prionuli na posao, a kroz igru i druženje uskoro je naraslo cijelo jato ftičeka od tijesta.

Ovom radionicom spojili smo spoznaje o vrijednosti pekarskog zanata i dragocjenosti međimurskih narodnih običaja te tako oboje približili djeci.

Zadovoljstvu nije bilo kraja kad se prostorijama vrtića počeo širiti zamaman miris…a na kraju uživanje u slatkom i toplom pecivu.

Tekst: Snježana Janković

Vrtić Fijolica: Samanta Nemec i Veronika Mesarić ( 3. SK ) uz stručnu učiteljicu Snježanu Janković