Maštar od priče otkrio nekoliko tajni

Autor: Đurđica Katanec, 17. 2. 2015.

U našoj je školi gostovao književnik Kristian Novak

Prije svega, hvala Kristianu Novaku, našem jučerašnjem gostu - svestranom čovjeku, Međimurcu, sportašu, jezikoslovcu i književniku (iako priznaje da se s prihvaćanjem posljednje apozicije još uvijek bori;) na vrlo zanimljivom i opuštenom druženju, razgovoru o svoj ljudskoj esenciji i egzistenciji ;-) Iako je, očito, sklon morbidnom i jezivom, toliko nam je ostavio drag dojam da i nama upravo to, međimursko jezivo, postaje drago. No...Dovoljno je reći da jučer iznimno sramežljivi učenici danas ne prestaju razgovarati o gostu s najčešćom izjavom: Tip je odličan!

Učenik Benjamin Mihoci se odmah na početku susreta pozdravio s autorom čiji je ulomak odabrao za kazivanje monologa s kojim je zaslužio poziv na ovogodišnju državnu Smotru LiDraNo. Nije se moglo razlučiti tko je ponosniji - Benjamin, mentorica Željka Ivančok Varga ili autor romana, Kristian Novak...

Gostu je dobrodošlicu poželio naš ravnatelj Tomislav Gregur, a moderator prvog dijela susreta bila je profesorica hrvatskoga jezika Melita Pesek. Učenici su pitali sve što ih je zanimalo, a gost je prilikom odgovaranja bio vrlo iscrpan, zanimljiv i simpatičan (primjedba učenika:)

Mogli smo mi tako još tri dana, no zamolili smo Kristiana Novaka da s nama podijeli nekoliko savjeta za pisanje dobre priče. Što mi zapravo svojom pričom želimo reći svijetu? Što volimo čitati, koje filmove volimo gledati? Koji nas osjećaj najviše pokreće (humor, strah, napetost, ljubav, mržnja, kajanje)? Što moji likovi žele?

...pitanja su na koja obavezno moramo odgovoriti prije pisanja našeg majstorskog djela.

Naravno da recept nije ovako jednostavan. Najvažnije je od svega da budemo kritični prema sebi, ustrajni u pisanju i hrabri u izboru motiva i sukoba za priču. I onda riječi doista naviru i oblikuju  nove svjetove, barem tako reče naš nadasve zanimljiv gost koji se nada da će u romanima učenika SŠ Prelog uživati pod starije dane :-) Do tada uživajmo mi ipak u njegovom romanu Črna mati zemla, a legalna su i velika iščekivanja i očekivanja prema Kristianovu novom romanu u kojem ćemo, načuli smo, guštati 2016.