GLOBE program Srednje škole Prelog

Autor: Đurđica Katanec, 2. 4. 2015.

Već trinaestu godinu za redom učenici i mentori naše škole sudjeluju u radu GLOBE programa i u međužupanijskim smotrama te državnim natjecanjima.

Na smotri se prezentira minuli rad u GLOBE-u, analiziraju se mjerenja i predstavlja se projekt na kojem svake godine rade naši učenici. Od mjerenja naša škola provodi mjerenja atmosfere, vode, fenologije i tla. Podaci se upisuju u GLOBE bazu podataka koji su dostupni svima.

Ove godine izrazito marljive učenice 3.G razreda, Josipa Glomboš, Lara Klarić i Patricija Furdi ažurno su unosile podatke i sudjelovale u raznim svjetskim kampanjama i webinarima poput onog od DR. Julie Malberg „Role model training“ te tako stekle najveći broj  bodova na ovogodišnjoj GLOBE smotri održanoj 25.3.2015. u Đurmancu.

GLOBE program smo kao i svake godine uspješno implementirali i u realizaciju nastave geografije, engleskog jezika, informatike te terenskim nastavama. Kako smo ove godine obnovili KIT za vodu, uveli smo čak treću mjernu postaju na Dravi. Učenici su tako i na satu radili analizu kišnice, određivali vrstu i teksturu tla te prevodili na engleski jezik prošlogodišnji rad prezentiran na Državnoj smotri.

Bili smo i dio međunarodnog projekta World space week u kojem smo kroz tjedan dana osmislili aktivnosti vezane uz svemir. Prošle godine smo svoj rad prezentirali i najmlađima na Gastromaniji u središtu grada Preloga te se nadamo da će i najmlađi jednog dana postati dio našeg tima.

Kao mentorica posebno sam ponosna na  djevojke koje su se zainteresirale za rad s GIS programima. Naime,  one su već u nekoliko tjedana stekle QGIS cerifikat, dok drugi ArcGIS trenutno uspješno polažu on-line.  Također smo odlučile i ovogodišnji istraživački rad raditi na tu temu. Posebno smo zahvalne i gospodinu Zlatku Horvatu koji nam puno pomaže. Tema ovogodišnjeg projetka je „Promjene u načinu korištenja i pokrovu zemljišta u Međimurju između 2000. i 2014. korištenjem LANDSAT satelitskih snimaka“. Iako vam naslov možda zvuči komplicirano, cure će vrlo rado rad prezentirati svima zainteresiranima.

Kao mentorica moram napomenuti da mi je uvijek posebno drago raditi s GLOBEovcima, ali također moram priznati da od ovogodišnje ekipe čak i ja učim. Potrebno je puno rada, strpljenja i motivacije, a naše GLOBEovke sve to imaju i zaista uživam radeći s njima.  Također zahvaljujem na podršci našem ravnatelju Tomislavu Greguru koji nas uvijek podržava kao i svim kolegama koji nam uskaču u pomoć, posebno GLOBE voditeljima. Držite nam palčeve, projekt razvijamo, trudimo se, i nadamo se da će naš trud biti prepoznat.

Tekst: Valentina Pirc Mezga, prof.