2.EK šetao po Marsu

Autor: Đurđica Katanec, 27. 4. 2015.

Ekonomisti posjetili Tehnološko-inovacijski centar Međimurje

U petak, 24.travnja 2015. posjetila sam sa svojim razredom (2.ek) Tehnološko-inovacijski centar Međimurje. U okviru terenske nastave voditelj nam je bila prof. Tanja Gregur.

Očekivala sam jednu dosadnu terensku, ali ugodno sam se iznenadila predstavljanjem Centra. Direktor TICM- a, gospodin Ivan Plačko održao je vrlo poticajno predavanje i jako me zainteresirao za aktivnosti u Centru. Počeo je kratkom poviješću samog TICM- a, a zatim predstavio njihov rad i načine na koje potiču razvoj poduzetništva. Prvenstvena im je zadaća pomaganje inovativnim tehnološkim poduzećima i poduzetnim pojedincima u realizaciji tehnološki naprednih poslovnih ideja.  Trenutno je u TIC- u inkubirano 21 poduzeće.

Iskustva svojeg poduzetničkog puta prenio nam je gospodin Nikica Tarandek, vlasnik tvrtke Tria d.o.o. inkubirane u TICM-u. Gospodin Tarandek je govorio jako puno o svom životu i dao nam puno savjeta. Naglasio je kako fakultet jest odskočna daska za budućnost, ali vrlo je važno i prije i poslije formalnog obrazovanja stjecati iskustva i vještine potrebne za kasnije zapošljavanje. Treba biti znatiželjan, vrijedan i uporan, te učiti strane jezike. Sve su to i odlike dobrog poduzetnika. Mogu reći da me potaknuo da bolje razmislim o budućnosti i o fakultetu.

Na kraju posjeta gospodin Tibor Kozjak iz tvrtke Infenso d.o.o. demonstrirao nam je neke od visokih tehnologija iz njihovog laba. Demonstrirao nam je “Šetnju po Marsu”, njegov projekt kojem je cilj popularizacija visokih tehnologija u obrazovanju. Svi smo bili očarani mogućnostima tog njegovog software- a. Također je najavio posebne naočale za virtualnu šetnju , ali nismo ih mogli probati jer nisu još usavršene. Na tržištu će biti na jesen. Kladim se da bi ih mnogi od nas voljeli imati za računalne igre.

Budući su skoro svi u mojoj obitelji poduzetnici, zaista bih i ja voljela biti dio te velike ekipe.

P.S. Za sve koga zanima više o TICM- u i njihovim djelatnostima ili pak žele pročitati tekst o našem posjetu, evo i link :

http://ticm.hr/   :-)

Dorotea Kos, 2.ek