NOĆ KNJIGE

Autor: Željka Ivančok Varga, 27. 4. 2016.

U petak, 22. travnja sudjelovali smo u manifestaciji Noć knjige 2016. koja se održala u Knjižnici i čitaonici Grada Preloga. Sve je počelo u 18 sati, a detalje donosimo u nastavku…

Već petu godinu zaredom bila je održana manifestacija Noć knjige čija je svrha poticanje kulture čitanja, razgovora o literaturi, književnosti i svemu onome što knjiga predstavlja ili treba predstavljati u suvremenom društvu. Naime, 22. travnja je Dan hrvatske knjige te dan uoči Svjetskog dana knjige i autorskih prava, a obilježen je u 224 grada i mjesta diljem Hrvatske. Tako je ovogodišnja Noć knjige bila u znaku obilježavanja dviju velikih obljetnica u svjetskoj književnosti: 400 godina od smrti Williama Shakespearea i Miguela de Cervantesa, kao i 100. godišnjice od prvog objavljivanja Priča iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić.

Najprije je slijedio uvodni dio programa u izložbenom prostoru Muzeja Croata insulanus gdje su nas pozdravile voditeljice Knjižnice i čitaonice Grada Preloga, gradonačelnik Ljubomir Kolarek i predsjednik Općinskog vijeća Goran Gotal, a naš učenik Kristian Čurila (1.EK) izveo je svoju pjesmu Oda knjižnici uz pratnju gitare. Kristianova izvedba izmamila je brojne osmijehe, a više puta bio je prekinut gromoglasnim pljeskom (trud se isplatio u svakom slučaju!). Prije odlaska u prostorije Knjižnice okrijepili smo se prefinom tortom iz naše škole koju je za ovu priliku izradila slastičarska družina pod vodstvom Vlade Tureka.

Također pohvaljujemo učenike koji su sudjelovali u projektu Tulum s(l)ova dokazavši da vole knjigu i čitanje. Nakon početnog upoznavanja zauzeli smo svoja mjesta i krenuli na čitanje omiljenih ulomaka. Učenici Neven Ovčar i Božidar Mavrin iz 1.EK razreda pročitali su svoje književne radove i tako oduševili prisutne. Osim njih, na Tulumu s(l)ova sudjelovali su učenici iz 3. razreda opće gimnazije -  Ivona Jelačić, Marko Štefan, Klara Horvat i Ana Mičić, iz 2. EK razreda bile su Ivana Grubešić i Mateja Rumplin te iz 4.THK razreda – Ivana Višnjić, Sabina Kolenda i Matija Golomboš.

Uz knjižničarku preloške Knjižnice, u projektu su sudjelovale i profesorice Melita Pesek i Željka Ivančok Varga.

Nakon čitanja i razgovora o omiljenim knjigama i autorima slijedilo je uživanje u tinejdžerskoj romantičnoj komediji „10 razloga zašto te mrzim“. Oko 22 sata puni dojmova vratili smo se svojim kućama (a neki na pakiranje za sutrašnji izlet!).

GALERIJA SLIKA