NEZABORAVNA FRANCUSKA AVANTURA

Autor: Željka Ivančok Varga, 5. 6. 2017.

Naši učenici vratili su se iz francuskog Bergeraca obogaćeni novim iskustvom i vještinama iz područja ugostiteljstva.

Pripremne radionice, popunjavanje obrazaca, sastanak s učenicima i roditeljima, sve su već uobičajene proceduralne radnje koje su  učenici bili dužni obaviti prije samog putovanja u francuski grad Bergerac.

Stigao je dugoočekivani četvrtak, 27. travnja, kada smo uz suze radosnice krenuli prema novoj zračnoj luci Franjo Tuđman u Zagrebu. Napravili smo check in i do polijetanja se zabavljali svatko na svoj način.

Šestero sretnika koji su zajedno s profesoricom Ivanom Martinec doživjeli avanturu u sklopu Erasmus+ projekta The Mobility Bridge II bili su sljedeći učenici: Ivana Kovačić (2.KU), Paula Flac (3.KU), Snježana Cmrečnjak (3.SK), Nikolina Balog (2.SK), Florijan Šafarić (3.PKS) i Filip Lesar (2.SK).

Po dolasku, nakon prve prospavane noći, razgledali smo simpatična i živopisna mjesta Bergerac i Monpazier gdje smo bili smješteni i gdje su učenici obavljali stručnu praksu.

Učenice Ivana i Snježana radile su u restoranu L Omelettaria,  dok je Paula u istom gradu radila u restoranu La Villa Laetitia. Učenica Nikolina radila je u Monpazieru u restoranu Le Bistrot 2, Florijan je radio u restoranu Eleonore koji je u sklopu hotela Edward, dok je Filip radio na oba navedena mjesta u Monpazieru.

Ponedjeljkom su svi učenici bili slobodni te nam je bio organiziran izlet u srednjovjekovni grad Sarlat la Caneda koji nema moderne arhitekture, već je ostao sačuvan kao autentičan spomenik Francuske iz 14. stoljeća. Veći dio izleta pratila nas je kiša, no to nas nije spriječilo da uživamo u ovom predivnom gradu i dvorcu Beynac. Poseban su specijalitet ovoga kraja  masna pačja ili guščja jetra. Sljedeći zajednički izlet bio je u znaku cjelodnevnog boravka u grad Bordeaux.

Učenica Nikolina, Antoine, voditelj Erasmusa u Bergeracu i profesorica Martinec posjetili su dvorac Monbazillac, a istu priliku imale su i učenice Ivana, Paola i Snježana. Vrijeme je bilo idealno za šetnju po cijelom imanju te su imali priliku kušati i nekoliko sorti vina. Naime, Chateau de Monbazillac jedan je od najpoznatijih dvoraca, a ima ih oko 1000. S njega se pruža predivan pogled na cijeli grad Bergerac i rijeku Dordogne.

Zajednička večera bila je u školi Lycee Jean Capelle sa svim sudionicima Erasmus+ programa koji su bili  izuzetno srdačni te nas poveli u kraći razgled škole. Na kraju možemo zadovoljno zaključiti da je bilo lijepo, brzo je prošlo, naučili smo mnogo toga, vidjeli mnoga mjesta, doživjeli i upoznali mnogo zanimljivih ljudi, poboljšali znanje stranog jezika, neki su i utvrdili koliko zapravo znaju, neki su se konačno oslobodili u komunikaciji i za sve nas bilo je to apsolutno dragocjeno iskustvo!

Ovim putem zahvaljujem timu koji je radio selekciju s prijavama za pratnju na ovu mobilnost, što su mi omogućili ovakvo predivno iskustvo u svakom pogledu te moram pohvaliti sve učenike koji su dio ovog projekta jer su pokazali hrabrost i veliku odgovornost. Dokazali su da znaju samostalno živjeti i voditi brigu o svakodnevnim obavezama i higijenskim navikama, da znaju biti samouvjereni i lijepo se ponašati u stranoj zemlji, pokazali su strpljenje u radu s ljudima kao i snalažljivost u korištenju stranih jezika. Naučili su pripremati mnoga jela uz  drugačiji sustav posluživanja, ali su također pokazali vlastita znanja i vještine u pripremi naših tradicionalnih jela te tako oduševili francuske domaćine.

Tekst: Ivana Martinec, prof.

Ukupno: 15320942