Turističko hotelijerski komercijalisti iz SŠP-a obilježili Svjetski dan turizma

Autor: Đurđica Katanec, 16. 10. 2017.

Već tradicionalno, u Srednjoj školi Prelog, koja obrazuje buduće turističke i ugostiteljske djelatnike, prigodno se svake godine obilježava Svjetski dan turizma. Ove godine  je obilježen čak dva puta!

ODRŽIVI TURIZAM

Dana 27. rujna, na sam Svjetski dan turizma, turističko-hotelijerski komercijalisti su u okviru Turističke grupe napravili mali istraživački projekt o mogućnostima održivog turizma u Hrvatskoj. Naime, održivi turizam kao instrument razvoja bio je središnja tema ovogodišnje proslave tog dana, s obzirom da je cijela 2017. godina proglašena Međunarodnom godinom održivog razvoja.

IZLET U SLOVENIJU

Tjedan dana kasnije, točnije u subotu 7. listopada, također u okviru Turističke grupe Srednje škole Prelog 2., 3. i 4. THK razredi bili su na jednodnevnom stručnom izletu u slovenskom Prekmurju.

Ondje su prvo posjetili hotelsko-termalni kompleks Vivat u Moravskim Toplicama gdje su uz pratnju vlasnika, bračni par Milenu i Metoda Graha, prošetali kompleksom koji se proteže na preko 2 tisuće kvadratnih metara i objedinjuje hotel s 4 zvjezdice, vanjske i unutarnje bazene s ljekovitom vodom, wellnes centar, saune, salone za uljepšavanje, zdravstveni centar, nogometni kamp,  teretanu, restorane, kongresne dvorane i dr.

Ljubazni domaćini pričali su im o stvaranju Vivata, ali i svojim planovima i vizijama budućnosti, naglašavajući posebno kako je turizam gospodarska djelatnost u stalnom porastu i stalnom procesu traženja novih doživljaja ali i kvalitete. U svemu tome ključnu ulogu imaju obrazovni i kreativni kadrovi.

U tom kontekstu posebno su  istaknuli odličnu suradnju Vivata s međimurskim srednjim školama koje u okviru međunarodnog projekta Erasmus + unatrag nekoliko godina u ovaj kompleks šalju svoje učenike na stručnu praksu.  A da se radi o suradnji na obostrano zadovoljstvo, najbolje govori podatak da upravo ovih dana završavaju razgovori s nekim od bivših praktikanata ugostiteljima iz Srednje škole Prelog, koji bi ondje uskoro trebali biti primljeni u radni odnos.

Poslije stručnog razgledavanja Vivata, učenici su razgledali samo naselje Moravske Toplice, a „poslastica za kraj“  bila je izložba slavnog svjetskog umjetnika Salvadora Dalija u Gradskom muzeju u Lendavi.

Izlet je organizirala voditeljica Turističke grupe SŠP-a, prof. Sanja Pigac, a u pratnji učenika bili su još i nastavnici Mirela Petković i Danijel Naranđa.

Fotografije: Filip Mihalec i Filip Bogdan