PROJEKTNI DAN ISPUNJEN KREATIVNIM RADIONICAMA

Autor: Željka Ivančok Varga, 9. 11. 2018.

Pregršt zanimljivih i edukativnih radionica u učionicama i izvan njih...

U utorak, 6. studenoga, održan je Projektni dan Srednje škole Prelog u okviru Tjedna vještina stečenih u strukovnom obrazovanju. Profesori su ponudili učenicima tematski raznolike radionice s ciljem razvoja kreativnih strukovnih vještina učenika u područjima turizma i gastronomije, proizvodnje hrane te ekonomije čime su se priključili bogatom strukovnom programu diljem Europe:

Učenici su proučili manje poznate kajkavske izraze na radionici  Volim Međimurje profesorica D. Koštarić i Ž. Ivančok Varga. Jezične kompetencije podigli su na višu razinu na radionici PRAVILNO – NEPRAVILNO profesorice M. Pesek.

Profesorica M. Mesarić pomogla je učenicima pronaći Sličnosti engleskog i francuskog jezika.

Znanje njemačkog jezika učenici su produbili na radionicama Zungenbrecher profesorice B. Martinjak te Deutsch mit Witz profesora B. Klineca.

Povezane s temom Mjeseca hrvatske knjige održane su radionice Aleja glagoljaša profesora M. Lazara i M. Sarapa te KreAtivna i avangardna glagoljica profesorica Đ. Katanec i Ž. Ivančok Varga.

Radionicu Upravljanje financijskim sredstvima održala je profesorica D. Mustač kako bi učenici što razboritije upravljali budžetom.

Profesor D. Ivanek održao je radionicu MateMAT za vješte matematičare, a INFO-MAT u organizaciji profesorica M. Hržić i D. Naranđa ponudila je učenicima  ovladavanje matematičkih zadataka kroz niz zanimljivih aplikacija.

Film Genij prikazala je profesorica Lj. Košak Marčec kako bi učenicima približila priču izrazito nadarene osobe. Osvrt i analizu filma je provela pedagoginja T. Lilić. Profesorica V. Kirić učenicima je približila kreativnu matematiku na radionici Matematika i šivanje.

Radionica EUROPASS ŽIVOTOPIS – ERAMUS+ profesorice J. Škoda objasnila je učenicima način prijave te kako ispuniti dokumente za sudjelovanje u mobilnosti na Erasmus+ projektima.

Učenici su održali virtualni razgovor za posao na engleskom jeziku Preparing for a job interview kod profesorice M. Labaš Horvat.

Učenici su naučili koristiti  Etwinning platformu na radionici Freundschaft über Grenzen profesorice T.Baksa.

Gost predavač Matija Naranđa proveo je učenike kroz Virtualnu stvarnost koristeći računalne simulacije.

Kako bi učenici postali svjesniji zdravih prehrambenih navika te ih lako usvojili mogli su se uključiti u niz radionica na tu temu. Profesorica A. Naranđa objasnila je Plan zdrave hrane, profesorica M. Štajerec te profesor K. Tilošanec Zdravu hranu dok je profesorica J.Kalšan objasnila Idealnu tjelesnu težinu te mjerila težinu učenika koji su računali svoj indeks tjelesne težine. Radionica  Burger Caffee profesora Z. Tomašića i G. Žižeka i profesorice S.Janković objedinila je pripremu različitih vrsta kave i pripremu slasnih hamburgera. Bezglutenske tortilje učenici su pripremali na radionici profesora V. Bogomolca, a voćni sir kod profesorica J. Poljak i G. Žvorc.

Kako bi prirodnim sastojcima nahranili kožu učenici su naučili izrađivati melema od gaveza kod profesorice D. Žvorc.

Učenici koji posjeduju umjetničku notu skloni likovnom izražavanju okušali su se u izradi spomeničke baštine na radionici Tragom prošlosti profesorica V. Pirc Mezga i T. Štefok.SŠP kockica zanimljiv je rad  koji će krasiti zidove škole, a učenicima ga je pomogla osmisliti profesorica Đ. Katanec.

Na radionici CANVA – plakat za svaku priliku profesorice K. Jančec učenici su savladali vještinu izrade plakata koristeći alate za dizajn CANVA programa.

EKO KREATIVCI izrađivali su Božićne ukrase koristeći reciklirane materijale otpisanih knjiga iz školske knjižnice kod profesorica M. Petković i T. Gregur. Učenici su koristili raznolike tehnike za izradu Glagoljice 3D kod profesorice Đ. Katanec, a započeli su i tajanstveno iskopavanje u školskom vrtu.

Učenici su se okušali u stolnoteniskom turniru Sportska sreća kod profesora G. Vaser i J. Delladija.

Učenici zainteresirani za život i staništa ptica promatrali su ih na radionici ORNITOLOGIJA profesora M. Rašana.

Već tradicionalna radionica Šetnica upoznala je učenike 1. razreda s priločkim kulturno-povijesnim sadržajima. Učenike su kroz grad proveli iskusni vodiči na hrvatskom, engelskom i njemačkom jeziku. Tako su obišli muzej, crkvu i centra grada u organziaciji profesora S.Pigac, J. Vugrina, S.Trstenjaka i A. Čerepinko.

Maturanti su se uključili u predavanje Budući trendovi – M. Kodba sa Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Čakovec kako bi uočili potrebe tržišta rada te lakše odlučili koji će fakultet upisati.

Na ulazu u školu   učenici su se mogli informirati o Erasmus+ projektima u Srednjoj školi Prelog na Erasmus+ štandu. Već pet godina škola provodi projekte Erasmus'+  odobrene od Agencije za mobilnost i programe EU.

#DiscoverYourTalent

#EUVocationalSkills