2021-12-14 09:00:02

2. OKRUGLI STOL NA EKONOMSKOM FAKULTETU U ZAGREBU

Sudjelovali smo i mi…

„Obrazovanje, zapošljavanje i tržište rada u turizmu Hrvatske“ bio je naziv 2. Okruglog stola koji je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu održan u četvrtak, 2. prosinca, a na kojem su bili i predstavnici Srednje škole Prelog - ravnatelj Tomislav Gregur i prof. savjetnik Sanja Kovačić uživo, te profesori ekonomske skupine predmeta online. Skup je održan u okviru projektnih aktivnosti na projektu ReCeZa - Regionalnog centra Zabok, a zajednički su ga organizirali Ekonomski fakultet Zagreb i Srednja škola Zabok.

U prvom dijelu Okruglog stola iznijeti su rezultati vrlo zanimljivog istraživanja koje su proveli istraživači Katedre za turizam Ekonomskog fakulteta Zagreb, prof. dr. sc. Oliver Kesarizv. prof. dr. sc. Danijela Ferjanić Hodak i Ema Roginić, mag. oec. Istraživanjem su prikazani stavovi više od stotinu strukovnih nastavnika iz različitih turističko-ugostiteljskih škola diljem Hrvatske o trenutno važećim četverogodišnjim turističkim programima donesenim prije čak više od 20 godina. Većina nastavnika ocijenila ih je neusklađenima sa suvremenim potrebama tržišta rada u turizmu. U segmentu istraživanja koje se odnosi na procjenu spremnosti učenika za tržište rada koji su završili aktualne programe turističkog obrazovanja, više od polovice nastavnika  smatra da su učenici u većoj mjeri spremni za rad u struci. Na pitanje koje su kompetencije najbitnije kod učenika za rad u turizmu ističu etičnost, odgovornost, znanje stranih jezika, te organizacijske sposobnosti. Zašto mnogi koji završe turističku školu ne žele kasnije raditi u turizmu? Nastavnici smatraju da je problem u lošim odnosima poslodavaca prema mladim zaposlenicima, naglašenoj sezonalnosti radnih mjesta te nepoštivanju struke na tržištu. Naime, već desetljećima u turizmu i ugostiteljstvu zapošljava se  svatko, bez obzira na formalno obrazovanje, što je loše i za struku i za kvalitetu pružene usluge.  Preko 90% nastavnika smatra da u Hrvatskoj valja uvesti formalnu regulaciju tržišta rada u turizmu uvođenjem jasno definiranih kriterija za zapošljavanje djelatnika koji nemaju formalno turističko obrazovanje.

 U drugom dijelu Okruglog stola održana je panel-rasprava s 13 panelista koju je moderirao prof. dr. sc. Oliver Kesar. Raspravljalo se o uvođenju novih obrazovnih programa, važnosti i nužnosti strukovnog i praktičnog usavršavanja nastavnika, ali i njihovom adekvatnom plaćanju. Govorilo se i o problematici sezonskog zapošljavanja, nužnosti povećanja satnice praktične nastave u školama, poštivanju formalnog obrazovanja kod zapošljavanja, potrebi za vertikalnom prohodnosti u sustavu obrazovanja, osnaživanju položaja struke kroz strukovne udruge  te profesionalno umrežavanje. Hrvatski ugostitelji i turistički radnici vrlo su cijenjeni i traženi u inozemstvu gdje često imaju daleko bolja primanja nego u domovini, zbog čega se često odlučuju za odlazak iz zemlje.

Višesatna panel rasprava završila je s tri ključna strateška cilja kojima bi svi subjekti na tržištu rada u turizmu morali težiti ako žele imati kvalitetnu i postojanu radnu snagu:

- urediti odnose na tržištu rada kako bi oni bili poticajni za sve dionike u turizmu i kako bi se postigla održivost kompetentne radne snage

- iskorijeniti amaterizam davanjem prednosti profesionalizmu i formalnim znanjima na svim razinama i u svim segmentima poslovanja u turizmu

- učiniti radna mjesta u turizmu atraktivnijim i respektabilnijim profesijama u hrvatskom društvu.

Cjelokupni Okrugli stol dostupan je na sljedećoj poveznici:

https://www.youtube.com/watch?v=f8k9O1UsRtQ

 

Pripremila: Sanja Kovačić


Srednja škola Prelog