2021-12-14 09:31:46

MEĐUŽUPANIJSKO STRUČNO VIJEĆE IZ OBRAZOVNOG SEKTORA TURIZAM I UGOSTITELJSTVO ODRŽANO U SŠP

Ugostili smo nastavnike iz 6 županija i Grada Zagreba…

U petak, 10. prosinca ove godine u prostorijama Srednje škole Prelog održano je Međužupanijsko stručno vijeće iz obrazovnog sektora Turizam i ugostiteljstvo na kojem su sudjelovali nastavnici koji predaju u podsektoru Turizam iz Međimurske, Varaždinske, Zagrebačke, Krapinsko - zagorske, Karlovačke te Sisačko – moslavačke županije i Grada Zagreba.

Na početku skupa nastavnike je pozdravio ravnatelj SŠ Prelog Tomislav Gregur, dok su Skup vodili  profesori Sandra Zonjić i Ivan Petek, voditelji spomenutog Vijeća koje djeluje pod okriljem Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.

Edukacija je uključivala više tema, a prva među njima bilo je stručno izlaganje profesorice savjetnice Sanje Kovačić iz SŠ Prelog i magistre znanosti Tanje Lilić na radnom mjestu pedagoginje u SŠ Prelog na temu „Istraži, djeluj, mijenjaj“. U okviru ove teme prezentirane su aktivnosti i projekti koje SŠ Prelog kontinuirano i marljivo godinama provodi sa svojim učenicima i nastavnicima u spomenutom sektoru, implementirajući pri tome učenike različitih obrazovnih profila i dobi, a što se pokazalo u toj školi kao odlična kombinacija, kako sa strukovnog, tako i pedagoškog aspekta.

Prof. savjetnica Branka Kralj iz Srednje škole Zabok, koja trenutno obnaša dužnost voditeljice projekta Regionalnog centra Zabok potom je govorila o misiji tog projekta, čiji je nositelj njena škola uz 11 partnera, a sve s ciljem jačanja strukovnog obrazovanja iz domene turizma i ugostiteljstva. U Hrvatskoj je trenutno u ovom sektoru ukupno 6 centara, a ReCeZa  pokriva područje sjeverne i sjeverozapadne Hrvatske, odnosno uz centar u Osijeku jedini je kontinentalni centar, dok su preostala četiri centra uz more: Pula, Opatija, Split i Dubrovnik. Prof. Kralj objasnila je što ReCeZa točno radi, kako ostvaruje postavljene ishode i ciljeve te koje se sve dobrobiti očekuju, ali istaknula i izazove s kojima se Centar susreće.

Prof. Sandra Zonjić iz Hotelijersko-turističke škole u Zagrebu informirala je kolege o usklađivanju elemenata vrednovanja učeničkih postignuća na razini regije kako bi oscilacije u kriterijima ocjenjivanja među školama, ali i unutar škola bile što manje.

Nakon teorijskog dijela u školi svi sudionici skupa krenuli su u Šetnicu centrom Preloga kamo su ih odvele učenice maturantice turističko-hotelijerskih komercijalista Lea Kovačić i Magdalena Deban. Naime, u okviru Turističke grupe SŠ Prelog, pod mentorstvom prof. savjetnice Sanje Kovačić one su uvježbale znanja i vještine za stručno vođenje, a naučeno su prezentirale najzahtjevnijoj mogućoj publici – profesorima iz domene turizma. Uz malo treme na početku brzo su se snašle te na vrlo lijep način ispričale o povijesti Preloga, pokazale im neke od zanimljivosti u Glavnoj ulici, odvele ih do Preloške kule, crkve svetog Jakoba, Munjare, statua velikana na Trgu svetog Jakoba, Trga Slobode, ispričale sve o nekadašnjoj preloškoj bolnici za trahom, rodilištu, prvom prenoćištu, najstarijem vatrogasnom društvu u Međimurju, prvoj štedionici, kasinu, ali i pokazale „Kamenje spoticanja“ koje je nedavno postavljeno u znak sjećanja na židovske žrtve u 2. svjetskom ratu. Šetnica je završila u Muzeju Croata Insulanus  uz odlično vođenje kustosice Ive Kožnjak.

Sudionici skupa kušali su u SŠ Prelog i neke od međimurskih specijaliteta  koje su za njih pripremili i poslužili budući kuhari, konobari i hotelijeri SŠ Prelog.

U Srednjoj školi Prelog posebno zahvaljuju Turističkoj zajednici Grada Preloga koja im je osigurala poklon paketiće za sve goste s prigodnim preloškim suvenirima.

 

 


Srednja škola Prelog