2024-03-03 08:23:34

VELIKO HVALA ČUDESNOM PORTUGALU I NAŠOJ SREDNJOJ ŠKOLI PRELOG

Učenice SŠ Prelog puna pozitivnih dojmova vratile se s Erasmus+ projekta Go4eXperience VI

U subotu 2. ožujka poslijepodne u zagrebačku zračnu luku sletjela je sedmeročlana ekipa učenica Srednje škole Prelog, koje su u pratnji nastavnica Sanje Kovačić i Doroteje Žvorc punih 20 dana boravile u Portugalu u okviru projekta Go4eXperience VI.

U suvremenom poslovnom okruženju 21. stoljeća obrazovanje je sve, a zahvaljujući tehnološkim dostignućima i  globalnoj povezanosti, mogućnosti i načini educiranja su brojni. Jedan od najboljih svakako je onaj u kojem se kombinira teorijsko znanje s praktičnim iskustvom. Imate li k tome sreću pohađati Srednju školu Prelog u kojoj se veliki naglasak daje upravo suradnji i „iskustvenoj metodi učenja“, i to ne samo „u vlastitom dvorištu“ već i diljem svijeta, slobodno možete reći da posjedujete „dobitnu kombinaciju“ budućeg  poslovnog uspjeha.

Naime, škola je to koja već dulji niz godina svoje učenike i nastavnike  kontinuirano šalje na Erasmus projekte diljem Europe. Zahvaljujući prof. Kristini Jančec koja je školski Erasmus+ koordinator,  preloška je srednja škola i ove zime, drugu godinu zaredom, svoja znanja, vještine i kompetencije imala priliku „brusiti“ u Portugalu, zemlji koju sudionice projekta opisuju kao „čudesno lijepu državu prepunu divne kulture i tradicije, susretljivih ljudi te izvrsne poslovne organiziranosti i visoke profesionalnosti.“

 

IZVRSNOST U STRUČNOJ PRAKSI

Preloška ekipa bila je stacionirana u Bragi, gradu na sjeverozapadu Portugala koji ima oko 200 tisuća stanovnika, a zbog svoje iznimno duge povijesti i bogate svjetovne i sakralne arhitekture u svijetu je poznat pod nazivom „Portugalski Rim.“  

Učenice Lana Hergotić i Antonia Strbad iz usmjerenja turističko - hotelijerski komercijalist stručnu su praksu obavljale u restoranu Migaitas Salao Champagne, u okviru braškog hotela Villa Garden, o čemu kažu: „Riječ je o a la carte restoranu čija se ponuda bazira prvenstveno na lokalnim specijalitetima, uz bogatu ponudu regionalnih vina. Specijalitet kuće je jelo Bacalhau a Abade de Priscos, odnosno bakalar po njihovom zaštićenom receptu. Od vina u restoranu se posebno ističe Vino Verde. U Portugalu se inače jako puno jede riba, a naročito bakalar. Gosti to i najviše traže. Posebno volje riblju juhu. Jako su ponosni na svoju kuhinju i domaća vina koja su svjetski poznata. Što se tiče načina posluživanja, rade vrlo slično kao i mi. Moramo priznati da smo bile jako ponosne na svoje znanje koje smo donijele ih Srednje škole Prelog jer su nam stalno govorili kako su iznenađeni kako dobro radimo i koliko toga znamo. Rekli su da smo najbolje Erasmus učenice koje su imali dosad, da su iznenađeni kako brzo učimo i da im jako puno pomažemo u poslu. Upoznali su nas s organizacijom samog restorana te svim segmentima restoranskog posla. Iako su gosti bili većinom Portugalci, bez problema smo se s njima sporazumijevale jer velika većina njih dobro govori engleski, baš kao i nas dvije. Naime, poznavanje tog jezika bio je jedan od uvjeta za odlazak ondje. Osoblje restorana prema nama je bilo vrlo ljubazno, strpljivo i profesionalno. Portugalci su zapravo jako dobri, pristupačni i srdačni ljudi. Puno su nas pitali o Hrvatskoj koju cijene i vrlo su zainteresirani za naš jezik. Naučile smo ih neke hrvatske riječi, a i mi smo podosta njihovih usvojile, iako nam se ispočetka portugalski jezik činio dosta teškim jezikom.“

Slično iskustvo imaju i učenice ekonomskog usmjerenja SŠP-a  Ines Oršuš, Melani Šestan, Vanessa Repalust, Melani Rak i Sara Puklavec koje su radile administrativne poslove u Escola Secundaria Verde Vila: „Ova srednja škola u kojoj smo bile na praksi nalazi se malo izvan grada Brage, u općini Vila Verde. Da bismo došle do nje, imale smo od strane domaćina svakodnevno organiziran prijevoz. Radile smo osam sati dnevno pet dana u tjednu. Škola ima preko tisuću učenika, vrlo je moderno opremljena i programski polivalentna, a obiluje i brojnim aktivnostima, radionicama i projektima. Većina djelatnika i učenika govori engleski jezik na kojem smo se sporazumijevale. U školi smo imali jednu gospođu koja je bila naš službeni voditelj i ona nam je svaki dan zadavala različite zadatke. Prošle smo različite poslove – od same administracije, preko knjižnice, nekoliko puta smo išle kod njih na kreativne  radionice, pri čemu nam se posebno dopala radionica izrade pletenih rupčića. Družile smo se i s njihovim učenicima, pa smo tako stekle nova poznanstva, naučile podosta o njihovo kulturi i običajima. Bili su svi vrlo srdačni i pažljivi prema nama. Trudili su se da nam sve pokažu i da nam bude sadržajno i zanimljivo, a opet da nas ne opterete s previše posla. Iako je ova škola puno veća od naše u Prelogu, jednako kao i naša, vrlo je vesela, puna dobrih vibracija, pa nam je uistinu vrijeme prolazilo brzo i ugodno. U svakom slučaju jedno predivno iskustvo koje bismo svakome poželjele i preporučile.“ 

IZLETI, SUVENIRI I VESELJE

Ljubazni domaćini Portugalci osim što su djevojkama osigurali izvrsne uvjete na stručnoj praksi, kontinuirano su vodili računa da im i slobodno vrijeme bude ispunjeno kvalitetnim i zanimljivim sadržajima. Kako su djevojke u pratnji nastavnice doputovale u Portugal u završnom tjednu karnevala, tik pred Korizmu, prvo što ih je dočekalo, bio je državni praznik povodom karnevala. Naime, u toj državi karneval je najznačajnija manifestacija u godini pa ga  obilježavaju vrlo živopisno i glasno. Grad Braga najstariji je portugalski grad i  jedan od najstarijih gradova na svijetu, a njegovi sadašnji stanovnici vrlo su ponosni na njegovu bogatu prošlost te  prirodne i društvene ljepote. U pratnji stručnog vodiča ekipa SŠ Prelog, zajedno s učenicima drugih europskih škola koje su u Bragi na Erasmus programima, obišli su najpopularnije znamenitosti grada; kultno svetište Bom Jesus de Monte /Stepenice u nebo, romaničku Braga Katedralu, koja zbog svoje osebujne prošlosti i uređenje ima status jedne od najznačajnijih građevina u Portugalu, katoličko Svetište Sameiro s bazilikom posvećenom Djevici Mariji i prekrasno uređenim okolnim vrtovima, središte grada u koje se ulazi preko slavoluka Arco de Porta, a koje je ispunjeno profanom arhitekturom, brojnim crkvama, trgovima, fontanama, cvijećem, suvenirnicama, filigranskim dućanima, popločenim ulicama, kavanama, slastičarnicama,  glazbom, uličnim sviračima.  Ono što je SŠP-ovke posebno oduševilo, kažu, činjenica je da u gradu tijekom cijelog dana i večeri ima mnoštvo šetača, ali nigdje nema gužvi, nervoze i povišenih tonova. Svi su opušteni i nasmijani, grad je vrlo uredan i čist, nigdje nema kašnjenja i nervoze i svugdje se osjeća pozitivna vibra. Dio zasluga za to ima i ugodna klima. Zime su blage s puno kiša, ali one ne traju posebno dugo.  

Kao buduće poduzetnice i turističko – ugostiteljske djelatnice posebno su istražile tržište suvenira među kojima dominiraju azuleoj – dekorativne keramičke pločice kojima su oblijepljene brojne fasade kuća, filigranski tradicijski nakit, proizvodi od pluta, zdjelice od oslikane keramike, portugalsko platno i vezovi (posebno stolnjaci i kuhinjske krpe prepune narodnih motiva), pijetao Barcelos koji je nacionalni simbol, simboli Fatimske Gospe, ali i konzerve sardina, nezaobilazno portugalsko vino, sirevi, maslinovo ulje, Peri-Peri sos, fado gitare, te naravno nogometni dresovi, posebno oni s brojem 7 koje nosi „portugalski nogometni heroj“  Ronaldo.

 

PORTO – LISABON - FATIMA

Posjetile su i dva najpoznatija i najveća portugalska grada – Porto i Lisabon.   

U Portu, po kojem je i država dobila ime, prošetale su povijesnom četvrti Ribeira te najpoznatijim mostom Dom Luis I,  bile na tradicionalnoj brodskoj turi rijekom Douro koja im je omogućila razgled povijesne jezgre iz drugačije perspektive. Uz rijeku Douro nalaze se brojne vinarije i kušaonice Porto vina, a u jednoj od njih preloške učenice sa svojim vodičima i djecom iz ostalih škola bile su na prezentaciji i mini – degustaciji. Tu su „iz prve ruke“ čule što ovo vino čini jedinstvenim, na koji se način proizvodi, s kojom se hranom najbolje sljubljuje i kako se pravilno poslužuje. U Portu su imale priliku vidjeti i neke od tamošnjih specijaliteta, poput sendviča francesinha, bakalara spremljenog na tisuću i jedan način, jela od riže i pačetine Arroz de Pato, kobasice Alheira i druga.  U užurbanom gradu poseban osmijeh na lice izmamio im je vintage tramvaj koji prometuje centrom.

Par dana kasnije jednako čudesno lijep bio je izlet u glavni grad Lisabon. Cijeli grad i sve njegove divote nemoguće je bilo razgledati u jednom danu, no SŠP-ovke su u njemu uspjele vidjeti neke od najpoznatijih turističkih atrakcija: Jeronimitski rimokatolički samostan koji je  zbog svoje umjetničke i povijesne važnosti upisani na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Europi, četvrt Belem u kojoj dominira Toranj Belem, simbol portugalske moći i velikih pomorskih osvajanja u 15. i 16. stoljeću. Tu je i Spomenik otkrićima visok 52 metra i posvećen njihovoj slavnoj pomorskoj prošlosti. Prošetale su i centrom grada u kojem ih se posebno dojmio  najpoznatiji Trg Rosso, šetnica prepuna malih restorana, suvenirnica i uličnih zabavljača, impozantni slavoluk Arco de Rua Custa u srcu grada  te najveći Trg Palače na kojem je kraljevska palača, a koji zbog veličine, pršteće atmosfere i ljepote danas nazivaju „najljepšim ulazom u grad“.

Turistički vodiči naših putnica više puta su isticali da je Portugal izrazito vjerska država na što su vrlo ponosni. U prilog tome govori doista brojna sakralna arhitektura diljem zemlje. Najpoznatije sakralno zdanje je svetište Fatima koje su učenice posjetile na povratku iz Lisabona u Bragu. Fatima je gradić u središnjem Portugalu u kojem se početkom 20. stoljeća prema katoličkom vjerovanju ukazala Blažena Djevica Marija i predala vidiocima „tri fatimske tajne“. Godišnje ondje hodočasti oko 4 milijuna posjetitelja, a za naše je učenice, što zbog svoje važnosti, što zbog geografske udaljenosti od Hrvatske, to bila izvrsna prilika za upoznavanje s jednim od najboljih primjera vjerskog turizma u svijetu.

UŽIVANJE UZ ATLANSKI OCEAN I ROMANTIČNE LEGENDE 

I kad bi čovjek zaključio da su vidjele sve najbolje od Portugala, domaćini su za idući vikend i njihove slobodne dane osigurali još dva fantastična izleta. Tako su prvo u subotu posjetile  Viana do Castelo, grad koji smatraju najljepšim u Portugalu. Uz njega se veže priča o djevojci Ani koju je otac obrtnik htio oženiti za imućnog ženika, ali se ona zaljubila u siromaha. Da bi ga spasile od smrtonosne ruke Anina oca koji je inzistirao na imućnom zetu, a njega htio ubiti, seoske žene darovale su mu dio svog nakita kojim će ići u prosidbu. Sakupljeni nakit mladić je pretvorio u „zamršeno zlatno srce“ koje je do danas najpoznatiji motiv tradicijskog portugalskog filigranskog nakita i predstavlja simbol vječne ljubavi. Gradić se nalazi uz ušće rijeke Lime, poznat je po brodogradilištu u kojem su u doba osvajanja nastajali prekooceanski brodovi. S obližnje  planine Santa Luzia pruža se po mnogima najljepši pogled na Atlantski  ocean u Europi. Naše putnice prošetale su ondje i uz višekilometarsku pješčanu plažu  Oceana koji ih je oduševio svojom frapantnom ljepotom i snagom, idealnom za jedrenje, surfanje i druge vodene sporte.  Dan kasnije posjetile su Guimaraes, gradić koji smatraju „kolijevkom nacije“ jer je u 12. stoljeću postao prvi glavni grad Portugala. Posebna vrijednost grada je Stari grad koji je uvršten na UNESCO-v popis svjetske kulturne baštine. 

RASTANAK UZ  PROŠIRENE VIDIKE

Posljednjeg radnog dana učenicima SŠ Prelog te učenicima iz drugih škola iz Hrvatske i Europe s kojima su se družile i obavljale stručnu praksu domaćini su priredili svečanu završnu večer i uručili im Potvrde o sudjelovanju u projektu te zahvalili što su bile dovoljno hrabre i ambiciozne doći u njihovu zemlju. Naše djevojke zahvalile su na iznimnom gostoprimstvu, pruženim poslovnim prilikama i svim divnim i nezaboravnim trenucima koje su im priredili kroz poslovno okruženje i ispunjenje slobodnog vremena. Svoj ukupni dojam opisale su sljedećim riječima:

„Ovo putovanje i projekt iskustvo je koje ćemo pamtiti cijeli život. Obogaćene smo kako na osobnoj razini, tako i u profesionalnom smislu. Kada smo upisivale Srednju školu Prelog, nismo ni sanjale da će nam se ovako nešto fantastično dogoditi i našoj smo školi iznimno zahvalne što su nam ovo omogućili.  U čarobnom Portugalu proširile smo vlastite vidike i dobile „vjetar u leđa“ za ostvarenje svojih snova i ambicija. Nakon ovog iskustva svijet gledamo drugačijim, otvorenijim očima i sada vjerujemo da vrijedimo i možemo puno više i bolje nego što to u svom mikrosvijetu mislimo.“

 

Jučer, u petak, pakirale su svoje kofere za Hrvatsku u koju su se  vratile preko Amsterdama. Kofere je, kažu, puno teže zatvoriti sada nego kad su išle na put. Prepuni su suvenira i sitnica koje nose za sebe, obitelji i prijatelje u Hrvatsku, ali i uspomena koje im pune srca radošću, srećom i zahvalnošću. Ipak, kako god tužan oproštaj od domaćina bio, pomisao na vlastitu obitelj,  ali i „domaću juhicu, sarmicu i gibanicu“, te povratak u sigurno okrilje svoje srednje škole u Prelogu mami želju za povratkom. Do sljedeće prilike za novi „slobodan let“ u  nova  poslovna obzorja i daleke životne horizonte.

 

Tekst napisala: Sanja Kovačić (sva prava autora pridržana)

Fotografije: ekipa SŠ Prelog ( Antonia Strbad, Melani Šestan, Ines Oršuš, Sara Puklavec, Lana Hergotić, Vanessa Repalust, Melani Rak, Dorotea Žvorc i Sanja Kovačić)


Srednja škola Prelog