2025-05-15 07:37:40

ZNAŠ LI ŠTO PIJEŠ ?

Edukacija u okviru programa SHE

 

U okviru međunarodnog programa SHE (Schools for Health in Europe)  koji promiče integraciju zdravlja u sve aspekte školskog života u Srednjoj školi Prelog koja je umrežena u SHE škole održano je predavanje i anketno istraživanje na temu „Znaš li što piješ?“. Aktivnosti je za  učenike turističkih i ugostiteljskih razreda održala prof. savjetnica Jasminka Kalšan, dipl. ing. biotehnologije.

Konzumacija gaziranih i zaslađenih pića – bilo šećerom ili umjetnim sladilima – u stalnom je porastu, kako u svijetu, tako i kod nas. Iako brojne znanstvene studije kontinuirano upozoravaju na štetnost redovitog unosa takvih napitaka, osobito među mladima, mnogi i dalje podcjenjuju njihovu dugoročnu zdravstvenu ugrozu. Mladi često ne razmišljaju o posljedicama jer su, zahvaljujući svojoj dobi, najčešće zdravi i neopterećeni štetnim utjecajem zaslađenih, gaziranih i energetskih pića. Kako bi se podigla razina svijesti o važnosti pažljivog izbora napitaka, u Srednjoj školi Prelog održano je predavanje pod nazivom „Znaš li što piješ?“ u okviru projekta SHE. Predavanje je pripremila i provela prof. savjetnica Jasminka Kalšan, a bilo je namijenjeno učenicima ugostiteljskih i turističkih razreda.

„Istraživanjem i predavanjem koja su  bila prilagođena dobi učenika, cilj mi je bio osvijestiti koliko šećera sadrže pića koja naši srednjoškolci najčešće konzumiraju,“ istaknula je prof. Kalšan: „U prvom dijelu aktivnosti učenicima je predstavljeno predavanje pod nazivom 'Energetska pića nisu za mlada bića', dok je drugi dio bio posvećen istraživanju putem ankete.“

Anketa se provodila od siječnja do ožujka 2025. godine, sadržavala je 13 pitanja, a njome se nastojalo osvijestiti učenike o utjecaju pretjerane konzumacije zaslađenih pića na zdravlje te povezanosti s kroničnim nezaraznim bolestima. U istraživanju su sudjelovali učenici Srednje škole Prelog, a analizom odgovora postavljeni su sljedeći ciljevi: utvrditi koliko često učenici posežu za pićima s dodatkom šećera, saznati koju vrstu pića najčešće konzumiraju, ispitati dnevnu količinu unosa tekućine. otkriti obraćaju li pozornost na podatke o sadržaju šećera na ambalaži, procijeniti njihovu svijest o štetnosti prekomjerne konzumacije slatkih pića i provjeriti znaju li da su energetska pića štetna za zdravlje.

 

Zaključci istraživanja su sljedeći: više od 50 % učenika svakodnevno konzumira pića s dodatkom šećera, najčešće biraju sokove i gazirana pića, najmanje 40 % učenika pije 1,5 litara ili više tekućine dnevno, više od 40 % učenika nikada ili gotovo nikada ne provjerava sadržaj šećera, većina učenika svjesna je štetnosti pretjerane konzumacije slatkih pića te više od 95 % učenika zna da su energetska pića štetna za zdravlje.

„Vjerujem da smo ovim aktivnostima barem djelomično doprinijeli podizanju razine zdravstvene pismenosti i odgovornosti među učenicima,“ zaključila je prof. savjetnica Jasminka Kalšan.

Tekst/foto:

Sanja Kovačić, koordinator projekta SHE u SŠ Prelog 


Srednja škola Prelog