2016-04-14 16:47:19

GUGLANJE ZA MUDRICE

Učenici prvih razreda svih četverogodišnjih smjerova sudjelovali su u programu informacijskog opismenjavanja koji se provodio u kabinetu informatike 11. i 12. travnja u suradnji s Knjižnicom „Nikola Zrinski“ Čakovec.

S obzirom na to da se uskoro bliži Svjetski dan knjige,  naša knjižničarka Nataša Sakač uključila je Srednju školu Prelog u projekt informacijskog opismenjavanja. Cilj ovoga projekta je osvijestiti važnost informacijske pismenosti, potaknuti tinejdžere na “mudrije surfanje” i  učinkovito pronalaženje, vrednovanje i korištenje informacija te ih potaknuti na korištenje ostalih knjižničnih usluga.

Već poučena iskustvom, smatra da je izuzetno važno da učenici što ranije nauče učinkovito pretraživati različite baze podataka, koristiti ponuđene linkove na stranicama gradskih knjižnica i NSB-a te brojne druge mogućnosti koje su itekako korisne i prilikom pisanja seminarskih radova, referata, završnih radova na kraju srednjoškolskog obrazovanja itd.

Predavačice su bile knjižničarke iz čakovečke Knjižnice „Nikola Zrinski“, a svoje dojmove po završetku radionice zabilježio je učenik Kristian Čurila iz 1. EK razreda: „ Najprije su nam predavačice postavile pitanje o tome kako obično dolazimo do željenih informacija, a mi  (minimalisti po prirodi) odlučili smo se za Google rješenje. Gošće su nam ukazale na brojne prednosti i nedostatke Wikipedije, a kao strane provjerene alternative ponudile su nam stranice Encyclopedia Britannica te Larousse. Zatim su nam predstavile portal znanstvenih i stručnih časopisa izdanih u RH – Hrčak. Primjerice, Dabar je iznimno koristan arhiv završnih radova, diplomskih radova, disertacija itd. Savjetovale su nam da je za statističke baze podataka najbolje koristiti stranicu Hrvatskog zavoda za statistiku. Eurostat je baza podataka za države članice EU. Učinila mi se vrlo zanimljivom (i dosad nepoznatom) stranica Google Scholar, a to je zapravo servis koji omogućuje pretragu po radovima, tj. za svaku pretragu dobit ćete sve znanstvene radove koji sadrže traženi pojam.

Na kraju nam je bio predstavljen link Pitajte knjižničare koji nam omogućuje da knjižničare pitamo o temi za koju nam trebaju knjige i tako dobijemo popis literature na kojem možemo naći izvore za temu koju obrađujemo.

Ova radionica bila je izuzetno zanimljiva i edukativna, svidjelo mi se to što smo sami mogli pretraživati dosad nepoznate stranice i servise. Očekujem slične radionice i naredne godine.“


Srednja škola Prelog