10. DANI KALMANA MESARIĆA

Autor: Željka Ivančok Varga, 2. 10. 2023.

Kulturna manifestacija za sve generacije

I ove godine deseti puta zaredom organizirani su Dani Kalmana Mesarića u periodu od 22. do 29. rujna. U knjižnici Srednje škole Prelog održano je interaktivno predavanje prof. Željke Ivančok Varga Kazalište s Ka Mesarićem na kojem su učenici Srednje škole Prelog proširili znanje o kazalištu i zavičajnom piscu Kalmanu Mesariću. Za učenike Osnove škole Prelog bio je organiziran edukativni kviz Ka Mesarić u našem gradu koji su osmislile preloške srednjoškolke - Sara Žvorc, Sara Mikec, Ivona Žvorc, Laura Kolarek i Lara Bihar zajedno s prof. Željkom Ivančok Varga.

U suradnji s Empiria teatrom i dramskom pedagoginjom Ivom Srnec Hamer održana je radionica za djecu i mlade Empirijin uvodnik u kazalište: element po element – predstava tijekom koje su učenici razvijali govorne i izražajne sposobnosti i vještine, maštu i kreativnost, motoričke sposobnosti i govor tijela te razvijali stjecanje sigurnosti i samopouzdanja.

Ove godine Dani Kalmana Mesarića organizirani su i u Zagrebu. U suradnji s Odjelom za kazalište i film Matice hrvatske i  prof. dr. sc. Sanjom Nikčević održana je radionica Iskustvo čitanja dramskog teksta: komedija Kalmana Mesarića „Gospodsko dijete“. U dvorani Matice hrvatske održana je i promocija romana Kalmana Mesarića Poker Baltazara Bodora o kojem je govorio prof. Marijan Lazar. O samom romanu prof. Lazar posebno je istaknuo književnopovijesni kontekst: “Mesarić piše roman u vrijeme postmoderne, no on je ukorijenjen u vidljivoj tradiciji realizma te pripada književnosti 20. stoljeća. Jezično se kreće utabanim stazama pripovijedanja i oblikovanja fabule u pokušaju uravnoteženja tradicije i suvremenosti. Slika svijeta –mikrokozmos Međimurje – nositelj je nostalgije, čime se oplemenjuje svakodnevni život Zagreba i tako dobivamo promjenu perspektive. Unutarnji nemir i napetost, kao i teškoće u razumijevanju među generacijama, taj nepremostiv jaz koji želi naći uporište, fundament umjetničke ili izgubljene egzistencije, izlazi na vidjelo kao vječito traganje za smislom života svakog čovjeka.“

Tijekom promocije interpretaciju su dočarali  Nikola Srpak i Zlatko Hržić izražajnim čitanjem ulomaka. Prisutne su pozdravili predsjednik Matice hrvatske Miro Gavran i  pročelnica Odjela za kazalište i film Ana Šovagović Despot, a u ime nakladnika prisutne je pozdravio i Zoran Turk, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu. Posljednjeg dana ovogodišnjih Dana Kalmana Mesarića  roman je predstavljen i domaćoj publici u Knjižnici „Nikola Zrinski“ Čakovec.

Idejna začetnica ove kulturne manifestacije je prof. Mirjana Hržić koja deset godina osmišljava niz aktivnosti, predavanja i radionica povezujući različit profil publike s ciljem približavanja ovog zavičajnog pisca mladim naraštajima.