Srednja škola Prelog

> Smjerovi  > Ekonomist

EKONOMIST

Istražuje na koje načine društvo iskorištava svoje ograničene izvore - sirovine, ljudski rad i kapital - kako bi proizvelo robu i usluge.

Proučava troškove i ucinke proizvodnje, raspodjelu i potrošnju roba i usluga.

Svoje spoznaje temelji na proučavanju ekonomskih pojava i procesa; zato skuplja i analizira podatke, prati i prognozira ekonomske trendove.

U svojim se istraživanjima usmjerava na različite ekonomske probleme i pojave, kao što su troškovi energije, inflacija, porezi, cijene, zaposlenost.

Na temelju podataka privredne statistike i ekonomske teorije, ekonomist analizira međuzavisnost ekonomskih pojava i procesa.

Objašnjava i predviđa njihovo djelovanje na čitavu privredu rastom prosječnog nacionalnog dohotka, analizom dijela populacije koji ne može naći posao i stopom rasta cijena.

Večina se ekonomista bavi praktičnom primjenom ekonomskih spoznaja: savjetuje poduzeća, banke, osiguravajuća društva, investicijske fondove, sindikate, vladine organizacije.

Ovisno o području kojim se bavi, ekonomist primjenjuje različite metode.

Na primjer, u provođenju istraživanja može se služiti metodom anketnog istraživanja, a u ekonomskim predviđanjima ekonometrijskim modeliranjem.

Pripremanje izvještaja važan je dio njegova posla, koji uključuje izradu tablica i grafičkih prikaza te opisivanje i objašnjenje prikazanih podataka.

Ekonomist stručnjak osposobljava se na ekonomskim fakultetima Sveučilišta u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu.

UVJETI UPISA :
BODOVNI PRAG: 40
BROJ UČENIKA: 28

NASTAVNI PREDMETI: hrvatski jezik, matematika, strani jezik, povijest, zemljopis. Obrazovanje traje četiri godine.

UPISI

UPUTE ZA ZAVRŠNI RAD

« Lipanj 2017 »

FILM

Ispis statistike od 25. 10. 2012.

CMS za škole logo
Srednja škola Prelog / Čakovečka 1, HR-40323 Prelog / ss-prelog.skole.hr / ured@ss-prelog.skole.hr