MLADI GRAĐANI I EKO-KREATIVCI SŠP-A

Autor: Željka Ivančok Varga, 29. 1. 2021.

Usprkos epidemiološkoj situaciji, Mladi građani i Eko-kreativci Srednje škole Prelog sudjelovali u nizu aktivnosti

Mladi građani i Eko-kreativci Srednje škole Prelog već godinama ulažu velike napore kako bi kod učenika naše škole  i građana Preloga razvili svijest o odgovornoj potrošnji i odgovornoj uporabi resursa. Proveli su već niz zanimljivih projekata kojima je bio cilj učenicima te građanima Grada Preloga i okolice ukazati na važnost održivog razvoja, cirkularne ekonomije i Zero Waste pokreta.

U prošloj školskoj godini njihov trud bio je okrunjen vrijednom nagradom – pametnom klupom koja je osvojena na natječaju tadašnjeg Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta  „Kako postati zeleni potrošač“. I ove školske godine  sudjelovali su na nekoliko natječaja s ekološkom tematikom.

U mjesecu rujnu 2020., učenice Mia Furdi, Lorena Novak i Marina Vedrina (2. EK) sudjelovale su na međunarodnom foto-natječaju u organizaciji CEDEFOP-a (Europskog centra za razvoj strukovnog osposobljavanja).  Uz pomoć fotografija, video-uratka i kratke priče, učenice su predstavile projekt „Nosi me ponovno“ u sklopu kojeg  su učenici redizajnirali stare majice.

Svoju eko-priču, Mladi građani i Eko-kreativci prijavili su u studenom 2020. i na natječaj National Geographica Hrvatska pod nazivom "Žuti okvir za održivi razvoj, znanost i obrazovanje" u kategoriji Odgovorna uporaba resursa, održiva potrošnja i proizvodnja. Cilj ovog natječaja bio je potaknuti interes ljudi za učenjem i sudjelovanjem u održivom razvoju.

Na ekološko-obrazovnom nagradnom natječaju „Od starog novo, za dar od srca“ u organizaciji Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, u prosincu 2020., Eko-kreativci predstavili su svoje radove (božićne ukrase  izrađene od starih knjiga te eko-lampione).  Cilj tog natječaja bio je da se djeci i mladima približi pravilan način gospodarenja otpadom te da se potakne svijest o vrijednosti stvari koje se više ne koriste.

Mladi građani i Eko-kreativci će nastaviti razvijati svoju eko-priču i tako poticati učenike naše škole i građane Preloga da žive u duhu ekoloških principa.

Mentorice učenicima na svim navedenim natječajima bile su profesorice Tanja Gregur i Mirela Petković.