ČAROBNO PUTOVANJE NA TENERIFE

Autor: Željka Ivančok Varga, 9. 4. 2021.

Stručna praksa pod palmama…

U sklopu Erasmus+ projekata Go4eXperience II i III 15 učenica i učenika Srednje škole Prelog dio stručne prakse obavilo je u gradu Puerto de la Cruz na Tenerifima.

Tenerife je najveći kanarski otok u Atlantskom oceanu udaljen čak 3500 kilometara od Preloga. Dugo putovanje u ovaj egzotični kraj isplatilo se jer su ekonomisti, kuhari, slastičari i turističko-hotelijerski komercijalisti imali priliku obavljati praksu u trajanju od tri tjedana i u slobodno vrijeme uživati u suncu i palmama. Radili su pod stručnim vodstvom lokalnih mentora i profesora u tvrtkama i ugostiteljskim objektima. Ekonomisti i maturanti turističko-hotelijerskog usmjerenja bili su u poduzeću u kojem su  izrađivali promotivne videomaterijale i brošure za turiste koristeći inovativne digitalne alate. Pritom su razvili vještinu rada u timu i usavršili komunikaciju na engleskom jeziku te usvojili španjolske izraze. Ugostitelji su se vratili s nizom recepata tradicionalne španjolske i kanarske gastronomije. Tako će se paella, španjolske tortilje, tapasi, sangria, različiti topli napitci od kave (zaperocco, leche leche) i mnoštvo drugih specijaliteta ubuduće naći na menijima učenika SŠ Prelog.

Učenicima se pridružio i strukovni učitelj kuharstva Vlado Bogomolec koji je deset dana usavršavao kulinarsko umijeće na otoku. Kao obrazovni djelatnik on je podijelio i svoje znanje te je u restoranu domaćina pripremio tradicionalna jela s međimurskog menija. U školi  je u planu organizacija Španjolskog dana tako da će svi učenici i djelatnici moći uživati u dašku španjolske gastronomije.

Slobodne dane učenici su proveli u obilascima prirode i izletima. Najviše ih se dojmio Nacionalni park Teide, vulkanska planina koja je ujedno i najviši vrh Španjolske, prepoznatljiv po tome što je poslužio za snimanje kadrova iz Star Wars filmova. Također su posjetili glavni grad Santa Cruz i plaže koje su poznate po crnom vulkanskom pijesku. Učenici su svoje albume ispunili slikama koje će im biti uspomene za cijeli život.

Cjeloživotno učenje

Uz mnogobrojne strukovne vještine koje učenici usvajaju na međunarodnim mobilnostima tijekom svog školovanja u SŠ Prelog svakako treba naglasiti porast samopouzdanja i hrabrosti u budućim pothvatima i poslovnim planovima. Tijekom puta oni uočavaju međukulturalne različitosti, postaju samostalniji i prihvaćaju nove prilike za učenje i rad. SŠ Prelog kao dobitnik Erasmus+ Povelje u strukovnom obrazovanju nastavit će s organizacijom i provedbom mobilnosti s ciljem internacionalizacije ustanove i međunarodnog usavršavanja učenika kako bi stečenim znanjima i vještinama  povećali konkurentnost na tržištu rada.