PREDSTAVLJENI PRIMJERI DOBRE PRAKSE NA MEĐUNARODNOJ KONFERENCIJI U M. BISTRICI

Autor: Željka Ivančok Varga, 13. 6. 2021.

Predstavili smo svoj rad na dvodnevnoj Međunarodnoj konferenciji…

Međunarodna konferencija „Iseljeništvo i domovina“ organizirana je kao nastavak 4. Hrvatskog iseljeničkog kongresa  10. i 11. lipnja u Hotelu Kaj u Mariji Bistrici.

U Mariji Bistrici okupili su se eminentni stručnjaci, poduzetnici i javne osobe iz svijeta iseljeništva. Uoči konferencije bila je održana Kulturna večer s predstavljanjem publikacije o odnosu domovine prema iseljeništvu i zbornicima s prethodnih kongresa Hrvatska izvan domovine, a otvorena je i izložba fotografija.

Sadržajan i bogat program u četvrtak i petak bio je sastavljen od niza predavanja i panela o temama i problemima s kojima se iseljenici često susreću. Od izazova povratka u domovinu, poticanja ulaganja, prava na dopisno glasovanje, institucionalne podrške iseljenicima i njihovim potomcima do kulturnih pitanja poput očuvanja hrvatskoga identiteta, kreativnim industrijama te industriji zabave u Hrvatskoj.

Naše profesorice – Tajana Štefok i Željka Ivančok Varga predstavile su primjer dobre prakse s naglaskom na korištenje Topoteke Međmurje u nastavi Povijesti i Hrvatskoga jezika. Profesorice su održale predavanje u okviru teme – Baštinske teme: živi identiteti čija je moderatorica bila dr.sc. Vlatka Lemić. Profesorice su dobile puno pozitivnih komentara publike uz pohvale što mladim naraštajima nastoje približiti izvore Topoteke Međimurje istovremeno ih potičući da se ponose svojim materinskim govorom i tradicijom svoga kraja. „Sudjelovanje na Međunarodnoj konferenciji je bilo jedno novo iskustvo, upoznale smo brojne stručnjake i sklopile nova prijateljstva. Ovaj oblik suradnje planiramo nastaviti i dalje te se i nagodinu pridružiti ovoj zajednici kako bismo i dalje pokazale Hrvatima u inozemstvu da u Srednjoj školi Prelog njegujemo baštinu svoga kraja, predstavljamo je svijetu učeći istovremeno propisane nastavne sadržaje na satovima Povijesti i Hrvatskoga jezika. Veliko hvala upućujemo dr.sc. Vlatki Lemić koja je nakon našeg predavanja istaknula veliko zadovoljstvo ovom suradnjom uz obećanje da će nas posjetiti u Srednjoj školi Prelog“, kazale su nam profesorice nakon povratka.