MEĐUNARODNO USAVRŠAVANJE NASTAVNIKA UGOSTITELJSTVA IZ SŠ PRELOG

Autor: Željka Ivančok Varga, 29. 1. 2023.

Bili smo na sajmovima i radionicama u Italiji…

Još jedno sjajno praktično iskustvo posjetom međunarodnim sajmovima i radionicama imali su nastavnici kuhari, konobari i slastičari iz Srednje škole Prelog, posjetivši prošli vikend dva velika međunarodna sajma u Italiji.

Zahvaljujući projektu ReCeZa – Regionalni centar Zabok od 20. do 22. siječnja ove godine osam nastavnika ugostiteljske struke zajedno s kolegama iz partnerskih škola na projektu; GŠ Varaždin, TUPŠ Bjelovar i SŠ Zabok sudjelovalo je na 44. međunarodnom sajmu SIGEP – The Dolce World Expo u talijanskom gradu Riminiju.  Riječ je o vodećoj svjetskoj izložbi koja nudi najnovije trendove na globalnom tržištu iz područja slastičarstva, pekarstva te svijeta kave.  Na njoj se okupljaju obrtnici, industrijski proizvođači, različite tvrtke i medijske kuće, a sve radi umrežavanja, razmjene znanja i iskustva te praćenja suvremenih trendova. Sajam objedinjuje tržišna kretanja na području sirovina, strojeva, uređaja i opreme, načina pružanja usluga, ambalažiranja i dr.

Tijekom trodnevnog boravka u Italiji posjetili su i Fico Eataly World u gradu Bologni, prvi tematski park na svijetu koji je u potpunosti posvećen hrani, a sadrži tržnicu, farmu, zabavni park, edukativni centar i promotivni punkt za chefove, restorane i proizvođače hrane. Posjetitelji ondje mogu kupiti brojne namirnice te se  educirati o tome kako se proizvodi sir, tjestenina, mortadela, meso poput poznatoga crnog pršuta ili na koji se način preša maslinovo ulje.

Naši ugostitelji sudjelovali su na radionici izrade domaće tjestenine, radionici izrade sladoleda te na radionici o vinu. Puni pozitivnih dojmova, novih znanja i ideja vratili su se u školu gdje će viđeno primijeniti u svom radu s učenicima kroz nastavu i projekte.

Nastavnici koji su sudjelovali u stručnom usavršavanju iz SŠ Prelog: Vlado Bogomolec, Vlado Turek, Slađana Herman, Danijel Naranđa, Krunoslav Tilošanec, Milena Štajerec, Goran Žižek i  Zoran Tomašić.

Pripremila: Sanja Kovačić

« Svibanj 2024 »