IZAZOVI U OBRAČUNU PRVE PLAĆE

Autor: Željka Ivančok Varga, 19. 4. 2023.

Radionice u sklopu projekta Financijske pismenosti

Svjesni važnosti stabilnog i usklađenog financijskog života već drugu godinu zaredom provodi se projekt Financijske pismenosti u našoj školi pri čemu se polazi od definicije financijske pismenosti kao kombinacije informiranosti, znanja, vještina, stavova i ponašanja potrebnih za donošenje ispravnih financijskih odluka za ostvarenje individualne dobrobiti.

Budući da djeca i mladi sve ranije dolaze u kontakt s novcem, nužna je kontinuirana edukacija i informiranje učenika o osnovnim financijskim pojmovima. Mladi ne znaju procijeniti izazove i rizike na financijskom tržištu, posljedice neznanja su loše poslovne odluke, pad prihoda, zaduženost i u konačnosti gubitak radnog mjesta.

Projekt se u ovoj školskoj godini temelji na seriji radionica koje provode naše nastavnice ekonomske grupe predmeta Dragica Koštarić i Darinka Mustač.

Radionice koje su održane:

• Plaća i obračun plaće za učenike 4. G razreda
  • Obračun plaće u 2023. godini za učenike 3. G razreda te
  • Obračun plaće u eurima za učenike 3. KU

Ključni ciljevi ovih radionica:

• objasniti sustav obračuna plaća
  • upoznati učenike s obračunom doprinosa za mirovinsko osiguranje s osvrtom na prvi, drugi i treći mirovinski stup i obračunom poreza na dohodak
  • razlikovati bruto i neto plaće zaposlenika

Radionice na jednostavan i lako shvatljiv način približavaju osnovne financijske pojmove s kojima će se učenici susretati u njihovoj bliskoj budućnosti.

Učenici su na svakoj od radionica imali priliku izračunati svoju prvu plaću.

Osim toga, ovaj je projekt u snažnoj korelaciji s kurikulumom građanskog odgoja i obrazovanja, računovodstva, matematike te politike i gospodarstva čime se dodatno naglašava nužnost interdisciplinarnog pristupa u osnaživanju mladih za donošenje životnih i financijskih odluka.

Suradnice u ovom projektu su pedagoginja Tanja Lilić i nastavnica informatike Danijela Naranđa.

Pripremile:Tanja Lilić, Dragica Koštarić