DAN PLANETA ZEMLJE

Autor: Željka Ivančok Varga, 22. 4. 2023.

Međunarodnim projektom obilježen Dan planeta Zemlje

Dana 22. travnja obilježava se Dan planeta Zemlje. Tim povodom Mirjana Rajić, profesorica savjetnica iz Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice pokrenula je međunarodni projekt kojim je obilježen ovaj važan datum, kako u samim školama, tako i online. U projektu je sudjelovalo sedam škola, tri iz Hrvatske i po jedna škola iz Španjolske, Poljske, Mađarske i Srbije. Suradnice u ovom projektu, čiji je cilj potaknuti učenike na ekološki osviješteno ponašanje bile su Tanja Baksa, prof. savjetnica iz Srednje škole Prelog, Emilija Rodinger, prof. savjetnica iz Tehničke škole Čakovec te Adrijana Rajić, prof. savjetnica iz matične škole. Iz ostalih europskih zemalja sudjelovale su profesorica Elisa Alvarez Fernandez iz Srednje škole IES As Lagoas iz grada Orense iz Španjolske, profesorica Regina Starukiewicz iz Srednje škole Zespół Szkół Budowlanych w. Braniewie iz Braniewa iz Poljske , profesorica Gabriella Bogdan iz Srednje škole  Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gymnasium iz Grada Nyireghazi iz Mađarke te profesorice Ivana Vitorović i Katarina Mirković iz Valjevske gimnazije iz Srbije.

Sudionice projekta su provele kratku radionicu s učenicima pri čemu su raspravljali o temi očuvanja okoliša, s naglaskom na ono što svaki pojedinac može učiniti kako bi se zaustavilo prekomjerno zagađivanje. Nakon toga, učenici su izradili digitalne plakate na kojima su predložili odgovore na pitanje Was kann ich für die Umwelt tun? te ih obogatili slikovnim materijalima. Njihovi uratci objedinjeni su u alatu BookCreator te ih možete pogledati na poveznici u nastavku:

Obilježavanje ovoga važnoga datuma imalo je za cilj potaknuti učenike na ekološki osviješteno ponašanje i način života. Osim toga, tijekom samoga rada učenici su poboljšali svoje jezične i digitalne kompetencije.

Naši ekonomisti i gimnazijalci, učenice i učenici 1.EK, 2.G, 4.EK i 4.G razreda obilježili su Dan planeta Zemlje izradom prikladnih plakata vezanih uz savjete kako štitit okoliš te što sami čine za naš planet. Učenici su u tu svrhu izradili i elektroničku knjigu koju možete vidjeti ovdje: https://read.bookcreator.com/GcP7GmUdXdNa63y9eSjWhOJ97pC3/uiJLAifxSjS0z4Haojt0LQ
Najbolji radovi našli su se i u elektroničkoj knjizi zajedničkog međunarodnog projekta s drugim školama iz Hrvatske, Španjolske, Mađarske i Poljske.
Ovim projektom se radi na ekološkoj osviještenosti i digitalnim kompetencijama te kritičkom mišljenju.
Plakate svih škola sudionica možete naći ovdje.

Umjetna inteligencija u raljama gimnazijalaca
Naši učenici 2. G i 3. G razreda, Ivan, Miles, Erik, Ivona i Nikola, pripremaju se za robotičko natjecanje vezano uz ekologiju i robote. Tema natjecanja je kako roboti mogu pomoći u očuvanju okoliša.
Učenici već mjesecima vrijedno rade na ovom projektu, a sad smo u završnoj fazi. Već se veselimo konačnom rezultatu :)
 Tekst: Tanja Baksa, prof.