INSPIRATIVNO STUDIJSKO PUTOVANJE U SLOVENIJU I AUSTRIJU

Autor: Željka Ivančok Varga, 19. 6. 2023.

Obogaćeni smo novim znanjima iz područja bioturizma

Niz stručnih studijskih putovanja koje svojim partnerima financijski omogućuje projekt „ReCeZa – Regionalni centar Zabok“ nastavlja se i dalje. Tako su od 4. do 7. lipnja ove godine na usavršavanju iz Srednje škole Prelog bili nastavnici Anica Naranđa, Sanja Kovačić i Vlado Bogomolec.

U brdovitom krajoliku sjeveroistočne Slovenije, 2 km od Male Nedelje u općini  Ljutomer posjetili su BIOTERME gdje im je predstavljen koncept bioturizma koji ovdje uključuje termalni park, wellness, glamping i biohotel.  Ujedno je riječ o prvom ekološki prihvatljivom hotelu u ovom dijelu Europe.

Sljedeća destinacija bilo je slovensko primorje gdje su u gradu Portorožu posjetili Fakultet za turističke studije – Turizam (UP FTŠ Turistica). Na fakultetu se obrazuju turistički kadrovi, pri čemu se koriste znanja iz područja ekonomije, ekologije i društvenih znanosti kako bi usmjerili turizam prema održivom razvoju. Njihovi predstavnici Rudi Medved i Jaka Godejša održali su potom u Kopru zanimljivu prezentaciju o svom istraživačko-razvojnom programu u području blockchain tehnologije i NFT-a (kriptografski zaštićenog dijela blockchain-a) u turizmu.

U austrijskoj pokrajini Salzburg u odmaralištu Leogang razgledali su biohotel Rupertus, fantastični objekt s 4 zvjezdice koji je 70-ih godina prošlog stoljeća bio obiteljska kuća s tek nekoliko apartmana, a danas je velebni objekt. Vlasnica Nadja Blumenkamp predstavila je njihov koncept ekološki održivog poslovanja s minimalnim utjecajem na okoliš. Naglasila je da je cijeli objekt uređen materijalima i proizvodima iz Austrije jer im je cilj tijekom poslovanja podržavati austrijsko gospodarstvo. Za uređenje koriste isključivo prirodne materijale, a za prehranu isključivo lokalne ekonamirnice. Posebnu pažnju posvećuju međuljudskim odnosima dajući svom osoblju slobodu u iznošenju mišljenja i kreiranju ponude. „Da bi osoblje radilo besprijekorno, ne smije biti u stresu“ – istaknula je vlasnica, dok su zaposlenici rekli da su prezadovoljni i uvjetima rada i primanjima. Grupu nastavnika iz Hrvatske vlasnica je počastila vožnjom žičarom do obližnjeg Bikeparka Leogang, prepunog sportskih sadržaja i veličanstvenih alpskih vizura. Upravo u ovom gradiću 1965. godine snimljen je kultni mjuzikl i  svjetski klasik „Moje pjesme, moji snovi.“

U gradu Salzburgu nastavnici su posjetili petu najbolju turističku školu  na svijetu, Tourismusschulen Klessheim. Dočekali su ih ravnatelj škole i voditeljica odjela za obrazovanje koja je govorila o povijesti škole, programima, austrijskom obrazovnom sustavu i projektima koje provode. Škola se trenutno obnavlja i rekonstruira, a po završetku u jesen ove godine bit će jedna od  najmodernijih škola u Austriji. Razgledali su i prekrasan objekt Kavalierhaus  u kojem učenici obavljaju praktičnu nastavu, a koji se koristi za različita javna događanja u Salzburgu. Tijekom putovanja bili su i u više lokalnih restorana gdje su, kao i u hotelima, kušali prvenstveno lokalne specijalitete, čemu se i u Sloveniji i u Austriji daje prednost u ponudi.

Cjelokupno putovanje bilo je vrlo  zanimljivo, poučno i nadasve inspirativno za naše nastavnike koji će viđeno i naučeno utkati u kolegijalnu razmjenu i rad s učenicima turističko - ugostiteljskih usmjerenja u školi.

Pripremila: Sanja Kovačić