ZAJEDNO PROTIV GOVORA MRŽNJE

Autor: Željka Ivančok Varga, 3. 12. 2023.

Realizacija preventivnog programa

U četvrtak 29. studenog 2023.  u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana tolerancije (16. studenoga) i preventivnog projekta “Zajedno protiv govora mržnje” za učenike 2. i 3. razreda opće gimnazije održane su dvije interaktivne radionice u organizaciji Policijske uprave međimurske uz potporu Ravnateljstva policije  i partnera.
Interaktivnu radionicu „Zajedno protiv govora mržnje“ uz moto „Budi navijač, a ne razbijač“ održali su policijski službenici za prevenciju  Službe za prevenciju, Ravnateljstva policije s ciljem identificiranja opasnosti govora mržnje te njegova sprječavanja u društvu, posebice na sportskim natjecanjima. Posebna se pozornost pridala posljedicama govora mržnje te ostalih nepoželjnih ponašanja  uz osvrt na najčešće prekršaje i sankcije propisane Zakonom o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima.

Druga radionica „Grafiti su umjetnost, a ne vandalizam“ bila je usmjerena na podizanje svijesti i prepoznavanje problema govora mržnje. Učenici su upoznati s razlikom između grafita kao umjetničkog i kreativnog izražavanja i grafita kao vandalskog čina te načinima kako grafiti umjetnost može dati proaktivan doprinos bogatijem vizualnom karakteru zajednice. U drugom dijelu radionice, učenici su se pod mentorstvom eminentnog grafiti umjetnika Krešimira Golubića okušali u tehnikama crtanja grafita. Tehnički i umjetnički najboljim ostvarenjem naš poznati grafiter proglasio je rad učenice Anđele Marović, 3.G. Zaključak ove radionice oslikan je grafit s porukom “Zajedno” u školskom dvorištu koji su timskim radom izradili učenici i gosp. Krešimir Golubić.

Projekt “Zajedno protiv govora mržnje” hvalevrijedan je korak u borbi protiv nasilničkog ponašanja te sprječavanja govora mržnje, a promicanje grafiti umjetnosti kao legitimnog grafiti izraza snažna je poluga promjene svijesti mladih i javnosti o grafitiranju negativnog predznaka.

Tekst: pedagoginja Tanja Lilić