ČITAM – RECENZIRAM – REKLAMIRAM

Autor: Željka Ivančok Varga, 28. 2. 2024.

Inovativno predstavljanje novih naslova svojim vršnjacima

Učenici 3. razreda opće gimnazije Srednje škole Prelog pročitali su kao izbornu lektiru bestseler Medvedgrad suvremenog švedskog književnika Fredrika Backmana. Da bi im se olakšalo čitanje, knjigu su čitali po cjelinama nakon kojih su ih čekali zadaci. Osim razumijevanja pročitanog, pred učenike je postavljen izazov predstavljanja romana uživo njihovim vršnjacima iz 2. G, 4. G i 4. EK razreda.

Podijeljeni u tri skupine gimnazijalci su svatko na svoj način reklamirali ovaj popularni naslov. Anđela Marović, Doris Ivelić i Anja Murković približile su djelo izradom digitalnog plakata, s naglaskom na njegovu ekranizaciju (što nam dodatno govori o popularnosti romana), a digitalni uradak možete pogledati na sljedećoj poveznici:https://carnet-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/antonija_stancin_skole_hr/EZLkQa1j9KdDglfHHeUObyEBFiQv0nmiLFM7228HaUAxCQ?e=St2KF2

Druga skupina posebno je iznenadila videouratkom za koji su Antonija Stančin i Eva Petković angažirale prijatelja čak iz daleke Švedske koji je originalnim švedskim jezikom zaintrigirao potencijalne čitatelje. Osim toga, djevojke su ispekle mafine i podijelile ceduljice s citatima iz knjige. Prezentaciju su zanimljivim kvizom završili momci iz treće skupine Jakov Kramar, Ivan Horvat i Miles Francis Hurley, uz slatke nagrade.

Učenici su ovom prilikom predstavili pisca i ostala njegova djela, s naglaskom na trilogiju Medvedgrad, Mi protiv vas i Pobjednici.

Kako doći do knjiga? Jednostavno! Što prije posjetite školsku knjižnicu i odaberite neku Backmanovu knjigu na hrvatskom ili engleskom jeziku.

Kroz školski projekt za poticanje čitanja učenike su vodile knjižničarka Nataša Sakač i njihova profesorica Hrvatskoga jezika Melita Pesek.