Ugostili smo članice Književnog kruga Prelog

Autor: Đurđica Katanec, 13. 11. 2012.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige i Europske godine aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti Aktiv profesora hrvatskoga jezika organizirao je opušteno popodnevno druženje ugostivši tri izuzetno drage umjetnice iz Preloga, članice Književnog kruga Prelog: Ljubicu Fleten, Mariju Bermanec i Ivanku Novak.

Ljubicu Fleten, Mariju Bermanec i Ivanku Novak slobodno možemo nazvati umjetnicama jer su dame doista svestrane. Uz pisanje lirske poezije raznovrsne tematike, ove umirovljene Preložanke rado se prisjećaju svoga djetinjstva izrađujući međimursku narodnu nošnju, čestitke, buketiće od krep papira te baveći se kukičarenjem.

Iako je počela pisati pjesme tek prije tri godine, gospođa Ljubica Fleten dosad je objavila već tri zbirke pjesama – Sjene samoće, Srebrni snovi te Snaga sutona. No, pisanje poezije nije jedina opsesija ove zaljubljenice u grad Prelog. Naime, gospođa Ljubica tajnu svog mladolikog izgleda pripisuje čestom vježbanju u prirodi. Redovito pješači, trči i vozi bicikl ulicama našega grada. Ponosna je na svoje četiri medalje, a posljednja od njih je nagrada za uspješno odvoženih 137 kilometara u okviru akcije Biciklima međimurskim putevima.

Gospođa Marija Bermanec jedna je od začetnica Književnog kruga Prelog i autorica mnogih kajkavskih pjesama skupljenih u tri zbornika koliko ih je dosad predstavio upravo Književni krug Prelog. Poeziju na kajkavskom narječju pisala je desetljećima, ali je tek na nagovor prijateljice odlučila objaviti bogat opus pjesama posvećenih voljenom unuku i dragim osobama. Gospoda Marija rado nam je pročitala nekoliko pjesama, veselih i tužnih, ali najviše nam se svidjela ona duhovita martinjska o udovicama. Također nam je pokazala nekoliko svojih ručnih tvorevina. Radi se o simpatičnim lutkama koje sama izrađuje, a kasnije im šiva i oblači tradicionalnu međimursku narodnu nošnju. Osim toga, od krep papira oblikuje cvjetne buketiće te priznaje da joj se sviđaju baš zbog svoje dugotrajnosti.

Uz gospođu Mariju, začetnica i redovita članica Književnog kruga Prelog jest i gospođa Ivanka Novak. Ova umirovljena učiteljica rado se prisjeća svojih školskih, ali i učiteljskih dana provedenih upravo u ovoj školskoj zgradi. Vrlo preda svom poslu te rado se sjećajući brojnih bivših učenika, napisala je i pjesmu o njima. Svoju kajkavsku poeziju također je objavila u trima zbornicima Književnog kruga Prelog. Ponosna je autorica himne grada Preloga i dugogodišnja članica zbora Udruge umirovljenika grada Preloga s prijateljicom Marijom Bermanec. U svoju se mladost vraća izrađujući unikatne rođendanske čestitke, a zadovoljstvo pronalazi i u pletenju i kukičarenju.

U školskoj knjižnici naše su nas gošće u ugodnom ozračju oduševile svojom vedrinom, spontanošću i životnim optimizmom. Širom su otvorile svoje srce te iskreno progovorile o svojim životnim iskustvima, pošteno nas nasmijale, a neke od nas i nadahnule za pisanje vlastitih stihova.

DARIA VUK, 2.G

GALERIJA SLIKA