Književnom radionicom ispratili Mjesec hrvatske knjige

Autor: Đurđica Katanec, 20. 11. 2012.

Mjesec hrvatske knjige zaključali smo u četvrtak, 15. studenog, književnim druženjem u školskoj knjižnici.

Za sudjelovanje u još jenoj književnoj radionici bilo je potrebno pročitati učenicima zastrašujuće ogromnu knjigu Uvod u fiziku katastrofe Marishe Pessl. Profesorice Željka Ivančok Varga i Đurđica Katanec imale su namjeru da u samom početku svog djelovanja Književni klub čitatelja naše škole prevlada psihološku blokadu koja nastupa prvom sekundom pogleda na debelu knjigu. Rekla bih da se tog „poremećaja“ još nismo riješili, ali stignemo.

Profesorica Katanec, organizatorica ovog neponovljivog (ovaj pridjev opravdavam relativnošću istodobnosti) eventa, startala je, uz pomoć učenika, ukratko uokvirivši radnju kriminalističkog romana.
Nakon toga svatko je mogao otvoriti dušu i izraziti doživljaj o djelu.
Da bismo se uvjerili koliki je napor spisateljica uložila u stil pisanja, dobili smo zanimljiv zadatak. Kopirajući stil zadanog odlomka iz romana morali smo napisati vlastite rečenice. Po završetku stilske vježbe učenici su u paru međusobno podijelili misli te se tako uvjerili kako je za ovakav stil pisanja potrebna iznimna kreativnost.

U završnom smo dijelu odigrali utakmicu u obliku debate kako bismo ipak razotkrili kraj kriminalističke priče. Svi su se energično borili za pobjedu (jedni s drugima, ali i sami sa sobom). Kako vrijeme nije bilo na našoj strani, većina učenika morala je napustiti knjižnicu zbog odlaska na autobus, ali nije uspjelo spriječiti najstrastvenije igrače. Rijeka ideja stvorena nadobudnim umovima nije dopuštala profesoričin skori odlazak kući. Naposljetku smo svi, prepuni pozitivnih dojmova, otišli svojim putem.

Željno iščekujemo naš sljedeći susret koji će biti ispunjen božićnim ugođajem uz knjigu Dar Cecelije Ahern. Nadamo se da ćemo se za mjesec dana družiti u još većem broju!

LEONA KRUŠELJ,  3.G2

GALERIJA SLIKA