GIS certifikat samo za ambiciozne i moderne geografe

Autor: Đurđica Katanec, 19. 12. 2014.

Naša draga kolegica i omiljena profesorica Valentina Pirc Mezga postigla je GIS certifikat te postala prostorni analitičar kakvih je na našim prostorima vrlo malo

SŠP:  Na početku čestitamo na prestižnom certifikatu na koji smo i mi kao škola vrlo ponosni. Objasnite nam što zapravo znači GIS.

Prof. Valentina Pirc Mezga: GIS je računalni sustav pomoću kojeg se upravlja prostornim podacima, sustav koji analizira, sprema, uređuje i integrira geografske informacije.

Ili laičkim jezikom - sve nepregledne tablične podatke uz pomoć GIS-a možemo filtrirati, urediti i prikazati na digitalnim kartama. Prostorne analize obuhvaćaju niz radnji i znanja iz područja geografije, statistike, informatike i sl.

SŠP: Tko Vas je ipak nagovorio na ovo profesionalno usavršavanje? :-)

Prof. Valentina Pirc Mezga: GIS se može birati kao diplomski studij na Geografskom odsjeku. Za vrijeme mog studiranja kolegij je bio privremeno stopiran. Kako me kartografija za vrijeme studija posebno zanimala, tražila sam priliku da ipak naučim više o kartografiji na moderan način. Nakon dosta godina ukazala se prilika za on line tečajem kojeg je organizirao Esri (Environmental Systems Research Institute ) kod jednog od najprestižnijih Instituta za istraživanje okoliša.

SŠP: Svaka čast! Od čega se sastojao tečaj i koliko je trajao?

Prof. Valentina Pirc Mezga: Tečaj se bazirao na video predavanjima, rješavanju testova i izrađivanju kompleksnih vježbi na ArcGIS on – line platformama. Rješavali su se konkretni zadaci na području SAD-a. Primjerice, građevinska firma je dala zadatak da se istraži najpogodnije mjesto za gradnju stambene zgrade za mlađe obitelji uz nekoliko poslovnih prostora na području jednog grada u SAD-u. Uz pomoć tabličnih podataka i alata koje pruža ArcGIS softver trebalo je prikazati i istražiti dobne skupine u  gradu, koliko ima trgovina ili sličnih zgrada na tome području i slično.

Također, rješavali su se i zadaci kako kod izgradnje prometnica što manje ugroziti staništa životinja.

Savkih tjedan dana otvaralo se novo poglavje s novim zadacima. Iako sam na početku mislila da će to biti „piece of cake“, shvatila sam da bolje rezultate postižem ako uzmem olovku i papir u ruke i radim bilješke. Nakon nekoliko dana već sam postala pravi maher i čak sam pomagala i drugim virtualnim kolegama koji bi zapeli u vježbi. Ovakav koncept učenja je bilo nešto savim novo za mene. Tečaj je proveden na egleskom jeziku, no nije bilo većih problema.

SŠP: Radi se o virtualnom tečaju pa nas zanima kako ste došli do certifikata.

Prof. Valentina Pirc Mezga: Na kraju, kada se izrade sve vježbe i odslušaju sva predavanja, stiže certifikat za završeni tečaj kao prostorni analitičar u GIS-u. Na ovaj certifikat sam ponosna gotovo kao na diplomu iz geografije :-)

SŠP: Naravno, ovaj je certifikat velik uspjeh za Vaš osobni profesionalni napredak. Možete li kako stećeno znanje iskoristiti i u nastavi?

Prof. Valentina Pirc Mezga: Stećeno znaje ću koristiti u izbornoj nastavi geografije u našoj školi,  gdje ću s učenicima rješavati jednostavnije  prostorne analize, a želja mi se usavršiti se u ovome području jer sam zaista uživala radeći sve ove zadatke. Geografija kao znanost pruža mnogo više i voljela bih nove i moderne poglede na nju prenjeti i na naše učenike.

SŠP: Još jednom čestitamo na uspjehu i veselimo se novim metodama i sadržajima u izbornoj, a za koju godinu možda i u redovnoj, nastavi geografije.