Timski rad i postavljanje ciljeva učili od međunarodnog stručnjaka

Autor: Đurđica Katanec, 24. 12. 2014.

Zadnji tjedan nastave u I. polugodištu za maturante hotelijerskog razreda te dijela ekonomista, koji slušaju Organizaciju poslovanja poduzeća u ugostiteljstvu, bio je poseban! Profesorica Sanja Pigac organizirala je radionicu na temu „Postavljanje ciljeva u timskom duhu“ te dovela gosta Damira Novaka.

Gospodin Damir Novak rodom je iz Varaždina,  u Ljubljani je završio studij engleskog i sociologiju kulture, a potom  poslijediplomski studij na Open University Business Schol u Beču te diplomirao coaching na prestižnoj Coaching Academy u Londonu. Radi kao poslovni trener i coach te vodi radionice iz managementa i takozvanih “soft skills” – mekanih vještina, poput komunikacije, organizacije vremena, timskog rada, rješavanja konflikta i drugo. Njegova specijalnost su edukacije iz organizacije rada po međunarodnim korporacijama, a posljednjih godina puno radi i sa službenicima Europske unije u Briselu i Luksemburgu gdje podučava zaposlenike svih EU institucija (Vijeće Europe, Europski Parlament, Europska Komisija i Revizorski sud EU-a).

Iskreno, kad smo čuli njegove reference, očekivali smo ozbiljnog i monotonog predavača, ali dogodilo se suprotno. Gospodin Novak odradio je s nama trosatnu radionicu koja je prošla u trenu. Uz prezentaciju na temu ciljeva nas je upoznao sa sedam navika uspješnih ljudi te nas je kroz praktične individualne i grupne zadatke naučio kako to u praksi primijeniti. Naučili smo i zašto ciljevi moraju biti SMART,  kako odrediti vlastite prioritete, a posebno je zanimljivo bilo crtati i pratiti vlastiti  Krug života, kao jedan od najmoćnijih faktora na putu ostvarenja  poslovnih i općeživotnih planova.

Jedna od vježbi uz koju smo se odlično zabavili bila je i planiranje vikenda. Bilo je potrebno razlikovati bitno od nebitnog, te važno od nevažnog, uz njihovu kombinaciju pa je tako kod mnogih nastalo opće iznenađenje kada smo shvatili u čemu svakodnevno griješimo i što nas sputava u realizaciji „vječnih planova“.

Iako je cijela radionica bila jako dinamična, zadnji dio bio je posebno napet i uzbudljiv. Naime, gospodin Novak podijelio nas je u dvije grupe i svaka je grupa uz pomoć strogo definiranih uputa morala pronaći put iz labirinta. U startu je svaki tim dobio budžet od 20 milijuna eura, a  grešku koju bi ponovili dva ili više puta plaćali smo gubitkom po jednog milijuna. Iako su se uspjesi nagrađivali, na kraju smo gotovo i jedni i drugi bankrotirali. Na ovaj način shvatili smo koliko je suradnja u timu važna te zbog čega u timu jedni druge moramo uvažavati, bez obzira na individualne razlike među nama.

Cijela radionica dala nam je jaču percepciju svega onoga što na nastavI Organizacije u školi učimo,  a bilo  bi odlično kada bismo ovakve goste mogli i češće ugošćivati.  Zahvaljujemo uglednom gostu koji je odvojio svoje vrijeme i besplatno održao radionicu koja nam je bila od velike koristi i koju ćemo dugo pamtiti.

Lana Žvorc, 4.THK