Uz zahvalnost do novih spoznaja i zdravlja

Autor: Đurđica Katanec, 7. 10. 2015.

I ove je godine Srednja škola Prelog upriličila Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Događaj je obilježen u holu škole i na Trgu slobode Grada Preloga.

U holu škole je izveden kratak performans uz posvećenje kruha i nekoliko poticajnih misli koje je s nama podijelio vlč. Karlo Šimek. Učenici su se nakon blagoslova počastili pecivom i kolačima koje su pripremili naši pekari.

Na Trgu slobode su učenici škole s profesorima predstavili tematski štand pod nazivom  „Industrijska konoplja u pekarstvu“. Nije da se hvalimo, ali svake godine se naš štand posebno ističe po inovativnim i ambicioznim idejama naših pekara.

Predstavljena je biljka koja se može koristiti kao hrana, lijek, energent, odjeća, građevinski materijal, čak i stočna hrana.

Njeno vlakno, sjeme i ulje su od velike koristi i ljekovitosti. Koristite se u  sirovom, prženom stanju, mljeveno i u obliku ulja.

Njezinu su primjenu predstavili pekari uz široku paletu slatkih i slanih proizvoda kao što su klipići, croissanti, kruhovi, bageti, tjestenine, brownies, konopljina torta, keksi…

Cilj ovog neobičnog predstavljanja javnosti je bio da se posjetiteljima približi ova dosta nepoznata sirovina  te se time obogati svakodnevna prehrana Međimuraca koji su sve više svjesni važnosti prehrambenih navika u održavanju dobroga zdravlja.

GALERIJA SLIKA

ZA ONE KOJI ŽELE ZNATI SVE:)

Konopljino sjeme je bogat izvor svih 20 aminokiselina, uključujući i 9 esencijalnih koje tijelo ne može proizvesti.  Sadrži vitamine A, B1, B2, B3, B6, C, D i E. Ima savršen omjer omega 6 i omega 3 kiselina koje štite od bolesti srca i krvnih žila. Sjemenke jačaju obrambeni sustav organizma, smanjuju kolesterol, bogat  su izvor fitonutrijenata koji štite imunitet, stanice, kožu i mnoge organe. Sadrže male količine psihoaktivne tvari THC-a i ne  mogu se zloupotrebljavati za proizvodnju droge. Konopljino ulje je orašastog okusa i zelene boje. Ne preporučuje  se  za prženje jer se uništavaju vrijedni sastojci.

.