NE PLAĆAMO U REGISTRATURI!

Autor: Željka Ivančok Varga, 30. 3. 2016.

Posljednji petak prije proljetnog odmora proveli smo u Gavelli i Histrionskom domu!

Pitate se čemu ovakav naslov? U njemu spajamo dvije odgledane kazališne predstave 18. ožujka u Zagrebu. Svi učenici naše škole tog su se jutra ukrcali u autobuse, a odredišta su bila kazališne kuće Gavella i Histrionski dom. U našoj školi duga je tradicija da se svake godine organizira Dan kazališta kako bismo svi zajedno uživali u čarima dramske umjetnosti, a za odabir kazališnih komada zaduženi su nastavnici hrvatskoga jezika.

Tako su svi učenici  četverogodišnjih smjerova bili upućeni u Gradsko dramsko kazalište Gavella gdje su uživali u dvosatnoj dramatizaciji slavnog romana U registraturi poznatoga hrvatskog klasika Ante Kovačića u režiji Darija Harjačeka. Zbog kompleksne radnje tražio se određeni napor kod gledatelja, no zahvaljujući dobroj pripremljenosti učenika na satovima hrvatskoga jezika jasno se pratilo simultano odvijanje više radnji iz različitih vremenskih razdoblja. Moderna kostimografija, trance glazba i korištenje mikrofona osuvremenili su predstavu, dok je opozicija selo/grad najzornije bila predstavljena pomoću kostima.

U Histrionskom domu pak su se smjestili učenici trogodišnjih smjerova gledajući  komediju Ne plaćamo, ne plaćamo! talijanskog nobelovca Darija  Foa  (i pritom se dobro nasmijali!). Ova tragikomedija govorila je o ljudima na rubu egzistencije, tj. ozbiljne stvari bile su  prikazane na duhovit i zabavan način sa socijalnom pozadinom i radničkom obitelji što vrlo lako nalazimo u svakodnevnom životu.

S obzirom na to da su obje predstave počele u 11,00 sati, ostalo je dosta vremena i za popodnevni šoping ili šetnju zagrebačkim ulicama. Zaključak: lijep završetak tjedna i početak odmora:-)