ZANIMLJIV KLIK U SŠP

Autor: Željka Ivančok Varga, 14. 4. 2016.

Službenici HAK-a educirali su naše maturante o sigurnosti u prometu korisnim predavanjem u dvorani i zanimljivim performansom ispred glavnog ulaza. U nastavku pročitajte dojmove maturantice Tihane Balent iz 4.G razreda!

„U srijedu, 13. travnja u prijepodnevnim satima imali smo priliku odslušati jedno pomalo neobično predavanje. Naime, umjesto klasičnog predavanja o fakultetima i maturi (što smo i očekivali:-)u školskoj dvorani dočekali su nas službenici iz Hrvatskog autokluba.  Gosti iz HAK-a održali su predavanje u kojem su nastojali naglasiti važnost vezanja sigurnosnog pojasa u automobilu te educirati buduće vozače da bismo što sigurnije funkcionirali u prometu.

Na predavanju su učenici imali priliku saznati veoma porazne podatke o tome da svakih 25 sekundi netko umre u prometu i da su upravo mladi  vozači najčešće žrtve prometa. Također su bili prikazani veoma potresni filmski isječci o djeci koja nikada ne stignu u školu jer su postali žrtve nesavjesnih vozača. Možda su najjači dojam ostavile snimke ljudi koji nisu bili vezani tijekom prometne nesreće jer zasigurno nije lako pogledati video u kojem osobe izlijeću iz auta kao da su katapultirane. Vjerujem da će većina učenika nakon tih snimki češće vezati pojas u autu i potaknuti druge da više paze na sebe.

Nakon predavanja uputili smo se u školsko dvorište gdje smo prisustvovali simulaciji prometne nesreće. Naravno da nije bilo ozlijeđenih jer se radilo samo o simulatorima prevrtanja auta i frontalnog sudara.

Tako smo mogli testirati osjetljivost svog želuca viseći u preokrenutom automobilu ili pak iskusiti neugodne trzaje u kralježnici prilikom frontalnog sudara.

Interesantne su bile i  specijalne naočale uz pomoć kojih smo mogli isprobati različite smetnje vida koje se događaju uslijed konzumiranja alkohola, droga ili marihuane. Svrha ovog predavanja je bila upozoriti buduće vozače da budu savjesni i da paze na sebe ali i druge.

Naučili smo da jedan klik sigurnosnog pojasa traje samo dvije sekunde, ali spašava cijeli život. Zato svežite pojas u autu, napravite klik i spasite svoj život!"

GALERIJA SLIKA