VRATILI SE S MEDALJOM S DRŽAVNOG NATJECANJA

Autor: Željka Ivančok Varga, 27. 3. 2017.

Prošlog tjedna, od 20. do 23. ožujka, u hotelu Omorika u Crikvenici održano je državno natjecanje učenika turističkih i ugostiteljskih usmjerenja „Gastro 2017.“

Kako je na natjecanju istaknuto, u tom se sektoru trenutno obrazuje pet tisuća mladih ljudi i to za zanimanja kuhar, konobar, slastičar, hotelijersko-turistički tehničar i turističko-hotelijerski komercijalist. Upravo oni bit će u bliskoj budućnosti nositelji našeg turizma i ugostiteljstva, vrlo prosperitetnih djelatnosti hrvatskog gospodarstva.

Natjecanje se sastojalo od osam disciplina:  pet gastronomskih (pripremanje menìja, posluživanje menìja, pripremanje hladnoga slanog izloška, pripremanje hladnoga slatkog izloška i  pripremanje barskih mješavina) i tri hotelijersko-turističke  (poslovanje recepcije hotela, poslovanje putničke agencije i  predstavljanje turističkog odredišta – destinacije).

Svoja znanja, sposobnosti, kreativnost i snalažljivost na državnom je nivou imalo priliku pokazati  93 učenika, točnije, oni koji su bili najbolji na jednom od četiri regionalna prednatjecanja održana u veljači ove godine.

Među „kremom“  srednjoškolaca turističkih i ugostiteljskih usmjerenja bila su i tri predstavnika Srednje škole Prelog: kuhar Jakov Slaviček predstavio se u disciplini Pripremanje menija i osvojio 9. mjesto (mentor Vlado Bogomolec, stručni učitelj kuharstva), turističko hotelijerska komercijalistica Nika Matić u disciplini Poslovanje recepcije hotela i osvojila 10. mjesto (mentor Sanja Pigac, prof.) te kuharica Adrijana Herjavec u disciplini Pripremanje hladnog slanog izloška i osvojila 3. mjesto (mentor Slađana Herman, stručni učitelj kuharstva).

Učenica Adrijana Herjavec za svoj je plasman dobila brončanu medalju, ali i posebno Priznanje za izvrsnost, koje su dobili svi sudionici, bez obzira na plasman, koji su u svojoj disciplini osvojili najmanje 90 od 100 mogućih bodova.

Svrha ovog natjecanja bila je predstavljanje  postignuća unutar obrazovanja za određeno zanimanje u školi i na praktičnoj nastavi, razvijanje pozitivnog stava i interesa za odabranu struku, motivacija za nastavak obrazovanja, popularizacija turističkih i ugostiteljskih zanimanja, povezivanje škola  s gospodarstvom, prezentacija i razmjena iskustava škola, razvijanje smisla za timski rad i pozitivnog natjecateljskog duha.

Organizatori natjecanja bili su Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih te Srednja škola dr. Antuna Barca iz  Crikvenice kao domaćin, a suorganizator je bila Zajednica ugostiteljsko-turističkih škola Republike Hrvatske.  Uz njih, natjecanje su pratili  predstavnici Ministarstva  znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstva turizma, Turističke zajednice Crikvenice, ljudi iz struke, mentori, ravnatelji i drugi  uzvanici.

Svi su oni isticali kako su upravo kadrovi najveća vrijednost i bogatstvo našeg turizma i ugostiteljstva. Bez obzira na postignuti plasman svim su sudionicima dali do znanja da su izvrsni  te im poručili neka  ostanu u Hrvatskoj nakon završene srednje škole zajedno sa svojim školskim kolegama jer bez bez kvalitetnog kadra neće biti kvalitetnog turizma u Hrvatskoj, a bez mladih ljudi neće biti ni budućnosti Hrvatske.

Sudeći po onome što su svi sudionici kroz natjecanje pokazali,  Hrvatska kvalitetan kadar doista ima, a hoće li ga naše tržište rada znati adekvatno valorizirati, vrijeme će pokazati.

Tekst i foto:  Sanja Pigac, prof.