13. DRŽAVNO NATJECANJE PEKARA

Autor: Željka Ivančok Varga, 6. 5. 2017.

Bili smo na državnom natjecanju u disciplini Pekar!

Dana 27. i 28. travnja 2017. godine održano je Državno natjecanje učenika/ca u Obrazovnom sektoru poljoprivreda, prehrana i veterina koje se provodi u četiri natjecateljske discipline: AGRO, FLORA, NUTRI-VITA I PEKAR. Organizator natjecanja u četiri discipline bila je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, a domaćin natjecanja bila je Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci u Vinkovcima.

Našu je školu u disciplini PEKAR predstavljao učenik 3.P razreda Stjepan Višnjić uz pomoć mentorice Gordane Žvorc. Svoje znanje, kreativnost i snalažljivost na državnom nivou Stjepan je pokazao te osvojio 5. mjesto. Nije mu bilo lako jer se natjecanje sastojalo od pisane provjere stručno-teorijskog  znanja, PowerPoint prezentacije na zadanu temu te praktičnog zadatka na istu temu.

Tema natjecanja za pekare glasila je: Izrada tradicijskih peciva Slavonije: salenjaci i pogačice s čvarcima, što smo dobro uvježbavali u pekarskom praktikumu naše škole nakon provedenog školskog natjecanja.

Konkurencija je bila jaka, a nervozu nismo mogli isključiti jer se sve odvijalo pod budnim okom članova Državnog povjerenstva. U dvodnevnom druženju i poštenom nadmetanju, od Stjepana se očekivalo da istakne kvalitete svog rada, svoje znanje, spretnost, snalažljivosti te pokaže tko je najbolji među najboljima.

Neovisno o plasmanu svim je sudionicima bilo poručeno da su najbolji, a naglasak je stavljen na ostanak u Hrvatskoj nakon završene srednje škole.

Svrha natjecanja  u  disciplinama FLORA, AGRO, PEKAR I NUTRI-VITA jest pokazati međusobnu povezanost svih zanimanja ovog obrazovnog sektora i naglasiti činjenicu kako su poljoprivreda, prehrana i veterina temelj održivog razvoja. Hrana, proizvodnja hrane  i kontrola neprocjenjiva su vrijednost za cijelo društvo.

Ponosni smo i sretni što je i naša škola sudjelovala te pokazala svoja postignuća.

Tekst: Gordana Žvorc, dipl. ing.