Naši ekolozi o ljubavnom životu riječnog raka

Autor: Đurđica Katanec, 12. 11. 2017.

Učenici izborne nastave ekologije postavili su vrše s mamcima za hvatanje riječnih rakova na dvije lokacije -  grabi Perutnici i Grabantovoj grabi kraj naselja Otok. Evo do kojih su zaključaka došli...

U vrši koja je bila postavljena u grabi Perutnica nije pronađena niti jedna jedinka riječnog raka (Astacus astacus L), dok smo u Grabantovoj grabi imali više sreće.

Ulovljeni riječni rak bio je odrasli mužjak dužine 17 cm, bez lijevih kliješta. Na glavopršnjaku je vidljiv začetak regeneracije kliješta što znači da su nedavno odstranjena. Sada je vrijeme parenja riječnih rakova, stoga su aktivniji nego inače. Mužjaci su u učestalim sukobima kako bi se izborili za parenje sa ženkama. Pretpostavljamo da je uhvaćeni mužjak ostao bez kliješta u borbi s nekim drugim ravnopravnim mužjakom. Želimo se također nadati da je pobijedio sve svoje rivale. U tom slučaju je naš „the frayer“ osigurao dominaciju u parenju sa ženkama.

Isto tako je moguće da su kliješta odstranjena u borbi s nekim predatorom.

Učenici Srednje škole Prelog redovito prate brojnost riječnih rakova na navedenim lokacijama. Ove je godine ulov začuđujuće mali. Budući da su vidre jedan od glavnih predatora rakova, moguće je da se povećala njihova brojnost. Nadamo se da infekcija gljivice koja uzrokuje račju kugu nije razlog smanjenog broja jedinki na navedenim lokacijama.

Nakon observacije uhvaćeni mužjak je, naravno, vraćen u svoje prirodno stanište jer je ulov riječnih rakova zakonom zabranjen.

Tekst i slike: Nika Hoblaj, Julija Zvonar, Edo Milinović i Nikola Mikić