PROFESORICA KRISTINA JANČEC SUDJELOVALA NA MEĐUNARODNOJ KONFERENCIJI U PALERMU

Autor: Željka Ivančok Varga, 4. 10. 2018.

U sicilijanskoj prijestolnici boravila je naša koordinatorica za Erasmus+ projekte. Evo i njenih dojmova…

Profesorica Jančec prošli tjedan sudjelovala je na međunarodnoj konferenciji u Palermu na prekrasnoj Siciliji. Naslov konferencije bio je „Paths towards Citizenship through European Cultural Heritage“, a o čemu se zapravo radi, ispričala nam je  sama.

Što ste tamo zapravo radili? Kakva je to konferencija?

Radi se o TCA, tj. transnacionalnoj aktivnosti u svrhu suradnje. To je zapravo bio trodnevni kontaktni seminar na kojem su bili predstavljeni uspješni europski projekti vezani uz kulturnu baštinu. Imala sam priliku čuti što se na tom području sve može raditi, a istovremeno sam mogla upoznati buduće potencijalne partnere za slične projekte. Skup je trajao 3 dana, od 26. do 28. rujna 2018., a sve se odvijalo u reprezentativnim palačama i kazalištima sicilijanskog grada Palerma.

Kako ste se prijavili? Tko to financira?

Natječaj je bio objavljen na stranicama AMPEU (Agencije za mobilnost i programe Europske unije) koja je i pokrila troškove smještaja i prijevoza. Odmah sam osjećala da je to nešto za mene -  upoznavanje europske baštine u sklopu Erasmus+ projekata. Savršen spoj s obzirom na to da predajem Povijest hrvatske kulturne baštine i Likovnu umjetnost, a aktivna sam i na polju Erasmus+ projekata. Prijava nije bila teška, trebalo je ispuniti obrazac  što je zapravo bilo nešto poput motivacijskog pisma i napisati kratki projektni prijedlog.

To znači da možemo očekivati nove projekte u Srednjoj školi Prelog?

Vjerujem da možemo. Ovaj događaj motivirao me da škola mora nastaviti u otvaranju prema Europi i aktivno sudjelovati u projektima za dobrobit učenika i svih djelatnika škole  jer takva nova međunarodna iskustva obogaćuju sve nas i stvaraju pozitivno okruženje  za učenje i obrazovanje. U glavi već imam ideju, sad se trebamo  povezati  s kolegama iz drugih škola koje sam upoznala u Palermu i vidjeti na koji se to način možemo izvesti.

Jeste li imali vremena istražiti grad? Kako Vam se svidio Palermo?

Imali smo kratko ali izrazito zanimljivo vodstvo kroz centar grada. Naši vodiči bili su migranti iz Afrike koji su vodstvo upotpunili manjim predstavama. Palermo je prekrasan sam po sebi. Gdje god se krene, svugdje prekrasna arhitektura svjedoči o nekadašnjem bogatstvu grada. Na svakom koraku može se nešto otkriti. Uz to je osjetna prisutnost drugih kultura koje  gradu daju poseban duh. Posebno me očarala hrana, ali za to treba poseban intervju:-)

Hvala Vam što promovirate Srednju školu Prelog  otvarajući brojne mogućnosti za sudjelovanje u širokom nizu projekata koje nudi program Erasmus+ za učenike i nastavnike. Želimo Vam još mnogo uspješnih suradnji i prijateljstava s kolegama širom svijeta.

Razgovarala: Mirna Tomljanović, 3.G