FRANCUSKI VELEPOSLANIK PREPOZNAO POTENCIJALE SREDNJE ŠKOLE PRELOG

Autor: Željka Ivančok Varga, 19. 3. 2019.

Gostima iz Francuske predstavili smo djelić međimurske gastronomije i kulturne baštine

U sklopu projekta Erasmus+ Srednja škola Prelog četvrtu godinu zaredom domaćin je učenicima iz srednje ugostiteljske škole Jean Capelle iz Bergeraca u Francuskoj. Učenici će u Međimurju provesti četiri tjedna i tijekom mobilnosti obavljati stručnu praksu u Termama Sveti Martin.

Uz učenike i njihovog profesora g. Juliena Avrila gost Srednje škole Prelog bio i veleposlanik Republike Francuske u Republici Hrvatskoj, Nj. E. g. Philippe Meunier koji je bio u posjetu Međimurskoj županiji u pratnji gospodarskog atašea gđe. Barbare Jadrijević Petrović, direktora Francusko-hrvatske gospodarske i  industrijske komore g. Marka Klenovića, atašea za kulturu i zamjenika direktora Francuskog Instituta u Zagrebu g. Thomasa Schnabela. U suradnji sa županom Međimurske županije g. Matijom Posavcem i gradonačelnikom Grada Preloga g. Ljubomirom Kolarekom današnji je službeni posjet završio predstavljanjem projekta Good France.

Veleposlanik Nj. E. g.  Philippe Meunier predstavio je projekt Good France koji se održava na prvi dan proljeća 21.ožujka 2019. u cijelome svijetu. U njemu sudjeluje 5000 chefova s 5000 jelovnika na 5 kontinenata, a od 2015. je na listi nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a. Peto po redu izdanje bit će posvećeno načinu kuhanja koje sadrži manje masnoće, šećera i soli te brine o dobroj hrani i okolišu koristeći zdrave namirnice.

Kako bi upoznali djelić međimurske kulturne baštine, današnji gosti slušali su tradicionalne međimurske pjesme u izvedbi Zbora Srednje škole Prelog pod mentorstvom profesorice Đurđice Katanec.

Ugostitelji Srednje škole Prelog, učenici 3.SK i 3.THK razreda sa stručnim nastavnicima kuharstva Slađanom Herman i Danijelom Naranđa te stručni nastavnikom slastičarstva Vladom Turekom pripremili su svečani ručak za goste iz Francuske. Na meniju su se našle tradicionalne međimurske poslastice u modernom ruhu, a za prekrasan ambijent i vrhunsku poslugu pobrinuli su se stručni nastavnici Zoran Tomašić  i Goran Žižek.