USPJEŠNI BIVŠI UČENICI SREDNJE ŠKOLE PRELOG

Autor: Željka Ivančok Varga, 16. 4. 2019.

Ovih smo dana popričali s našom simpatičnom bivšom učenicom mag.rad.techn. Elmom Subašić koja trenutno radi u Županijskoj bolnici Čakovec....

Najprije ti čestitamo na uspješnoj karijeri. Podsjeti nas kako je krenuo tvoj put nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja.

Hvala Vam na čestitkama. Nakon srednje škole, upisala sam i kasnije diplomirala na Sveučilištu u Rijeci na Medicinskom fakultetu sa visokim prosjekom te sam zbog izvrsnih ocjena bila primljena na magistarski studij radiološke tehnologije na Zdravstvenom fakultetu u Ljubljani koji sam završila s odličnim uspjehom.  Nakon završenog magisterija odradila sam pripravnički staž u Županijskoj bolnici Čakovec gdje sam odmah nakon položenog državnog ispita dobila posao. Tijekom školovanja u Ljubljani sam stekla mnogo znanja i ostvarila mnogo kontakata unutar struke, što u prilog tome govori činjenica da je magistarski rad nastao kao rezultat moje suradnje sa Županijskom bolnicom Čakovec i vrhunskim timom SANTEC-a, Istraživačkog centra za zdravstvene tehnologije u Luksemburgu na projektu digitalnog rješenja za kontrolu kvalitete kompjuterizirane tomografije (CT) s ciljem olakšanja rada radiološkim tehnolozima u njihovom svakodnevnom radu i tim projektom sam izborila mjesto na sudjelovanju na Međunarodnoj znanstvenoj konferenciji, gdje sam s ponosom predstavljala Županijsku bolnicu Čakovec kao jedinu bolnicu u Hrvatskoj, a treću u Europi, koja je napravila napredak na planu razvoja kontrole kvalitete radioloških uređaja, a samim time i veliki napredak unutar struke. Sva ta dostignuća dovela su me do titule glavne i odgovorne osobe za zaštitu od ionizirajućeg zračenja u Županijskoj bolnici Čakovec. Osim toga, usporedno s poslom završila sam i četvrti (napredni) stupanj hrvatskog znakovnog jezika što me danas čini kompetitivnom osobom za sporazumijevanje sa gluhim i nagluhim osobama.

Izdvoji neku crticu iz gimnazijskih dana u Srednjoj školi Prelog.

Ah, nostalgija. Gimnazijski dani su bili oni najbolji dani i teško je izdvojiti crtice, prije bih mogla izdvojiti cijele priče (ha ha ha!).  Moje najljepše uspomene vežu se uglavnom uz izlete i druženja  (npr. Izlet na RIsnjak ili Istru – putevima starih glagoljaša).

Zašto si odabrala Srednju školu Prelog za svoje srednjoškolsko obrazovanje?

Srednja škola Prelog mi se činila kao najbolji odabir, prije svega zbog ekipe - većina osmaša i mojih prijatelja je odabrala SŠP , a uz to mi je SŠP bila doslovno 5 minuta pješice pa nisam morala rano ustajati da bih putovala u Čakovec ili Varaždin.

Srednja škola Prelog broji 20 godina dosadašnjeg uspješnog rada. Što bi poručila sadašnjim osmašima? Zašto odabrati Srednju školu Prelog?

Čestitam Vam na uspješnom radu. Stalno pratim Vaše uspjehe po medijima i uvijek se ponosim “svojom” školom.  Srednja škola Prelog nudi odličan program budućim srednjoškolcima, a osim toga može se pohvaliti s profesorima koji vole predmet koji predaju i posjeduju veliko znanje o njemu.  Profesori su pošteni i drže do svog integriteta te grade profesionalne odnose i surađuju s kolegama i roditeljima u najboljem interesu svojih učenika.

Tvoja poruka mladima u vezi životnih izazova koji su pred njima.

Ponekad je izazov ustati iz kreveta (haha!). Šalim se, no zapamtite, kad se nađete u labirintu problema, ako se nađete ispred prepreke ili zida i ne znate kako dalje, dobro je maknuti pogled sa zida i pogledati u sebe i sjetiti se kako ste došli tu gdje jeste i zašto ste uopće tu gdje jeste. To će Vas podsjetiti na Vaše želje, ciljeve i dati Vam snagu da nastavite dalje kako god teško bilo. Znate kako kažu: “ Mnogo je stepenica potrebno da stigneš do vrha, ali kada si gore, pogled je prekrasan!”

Što smatraš najljepšim dijelom svoga posla?

Ah, eto, ja Vam baš volim svoj posao.  Nepredvidljiv je, zanimljiv i nikada ne znate što vas na poslu taj dan čeka. Svaki dan je drugačiji, ispunjen izazovima, hitnim situacijama koje zahtijevaju razboritost, pribranost, snalažljivost i odlučnost. To je posao u kojem vrijedi pravilo stalnog profesionalnog usavršavanja, pa nam posao omogućuje odlazak na razne seminare, kongrese, konferencije, radionice, gdje možemo upoznati kolege iz cijele Hrvatske, pa i šire te s njima razmijeniti iskustva. U tom poslu se svakodnevno susrećemo s mnogo različitih ljudi i različitih sudbina. Pomažemo ljudima, slušamo njihove životne priče, smijemo se s njima i prolazimo zajedno  kroz njihove teške trenutke. Ono što me pokreće su svakako vidljivi rezultati rada i sredina u kojoj radim. Dok god imate tim s kojim vam je zadovoljstvo raditi, raspravljati, usavršavati se, imate odličan motiv za uspjeh i nove radne pobjede.

Koji su tvoji planovi u budućnosti?

U mojoj glavi se uvijek nalaze neka preračunavanja, obaveze, maštanja, planiranja.  Planiram putovanja, obitelj, ispunjenje novih poslovnih ciljeva. Smatram da nije dobro previše planirati jer život je ono što se događa kad radiš planove za život.

Možeš li nam opisati svoj prosječan dan?

Svaki dan ustajem rano da bih stigla u Čakovec na posao u 7.00h.  Radno vrijeme mi ovisi o tome jesam li prema rasporedu dežurna, pa taj dan radim 24 sata, a idući dan sam slobodna kod kuće.  Nekoliko puta na mjesec ostajemo nakon regularnog radnog vremena raditi mamografije koje su u sklopu Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke. Ukoliko mi je radno vrijeme do 15h, nakon posla svaki dan jurim na trening pa se vraćam dalje kući svojim obavezama.

Što ti je korisnoga donijela srednja škola?

Omogućila mi je (upisom na fakultet) da sam danas to što jesam. Naučila me kako postati snalažljivte kontrolirati sebe i razvijati talente u pravom smjeru, izgradila me  kao mladu osobu i omogućila da otkrijem tko uistinu jesam, što me zanima i što želim od života.

Koji je tvoj životni moto?

Prvo budite dobri sebi, onda ćete biti dobri i drugima. Poštujte tuđa mišljenja, ali vjerujte u sebe, vlastite ideje i sposobnosti!